Spring Daffodil Show,
Bachman’s Floral Home & Garden, Minneapolis, MN, May 6-7, 2006
Daffodil Society of MN and Bachman’s
No. of Exhibits/Blooms/Exhibitors 339/818/22
No. of Artistic Arrangements:Exhibits/Exhibitors 23/5
ADS Awards
- GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
- Edie Godfrey
- ‘Killearnan’ 3 W-GYR
- Edie Godfrey
- MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H,
U and P
- Michael Berrigan
- ‘Sun Disc ’ 7 Y-Y
- Michael Berrigan
- WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section
H
- Nancy Pilipuf
- ‘Little Karoo ’ 3 Y-O
- Nancy Pilipuf
- MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding
Section H
- Michael Berrigan
- ‘Pacific Grove ’ 8 Y-Y
- Michael Berrigan
- ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
- Michael Berrigan
- ‘Seedling OO-116-1’ 11b W-WW/OW (Pink Sparkler x Two Tees)
- Michael Berrigan
- MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator
in Show
- Michael Berrigan
- ‘Seedling B-14’ 5 Y-Y (N.jonquilla (Link) x N.watieri)
- Michael Berrigan
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
- No entries
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
- Edie Godfrey
- ‘Tete-A-Tete’ 12 Y-Y
- Edie Godfrey
- CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
- No entries
- YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
- Tianna Eaton
- ‘Salome’ 2 W-PPY
- Tianna Eaton
- YOUTH RIBBON - Best vase of three in Section Y
- Kiera Eaton
- ‘Passionale’ 2 W-P
- Kiera Eaton
- NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
- Susan Danisch
- ‘Actaea’ 4 W-YYR
- Susan Danisch
- HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
- Ethel Smith
- ‘Thalia’ 5 W-W
- Ethel Smith
- HISTORIC RIBBON - Best vase of three in Section H
- Nancy Pilipuf
- ‘Chinese White ’ 3 W-W
- Nancy Pilipuf
- INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem excluding sections H,U&P
- Nancy Pilipuf
- ‘Scarlet Tanager ’ 2 Y-R
- Nancy Pilipuf
- SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Section U
- Nancy Pilipuf/Edie Godfrey (18)
- PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes
249 and 256
- Nancy Pilipuf
- ‘Ringhaddy’ 3 W-GYO
- ‘Little Karoo ’ 3 Y-O
- ‘Colonial Treasure ’ 3 W-GWW
- ‘Arizona Sunset ’ 3 Y-R
- ‘Half Magic ’ 3 Y-GYY
- Nancy Pilipuf
- LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class
268
- Michael Berrigan
- ‘Little Sentry ’ 7 Y-Y
- ‘Sun DIsc ’ 7 Y-Y
- ‘Segovia’ 3 W-Y
- ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
- ‘Flomay’ 7 W-WWP
- Michael Berrigan
- MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class 249
- Nancy Pilipuf
- ‘Perpetuation’ 7 YYW-W
- ‘Minute Waltz ’ 6 YYW-WWY
- ‘Moon Burst’ 4 Y-W
- ‘Acceleration’ 7 YYW-W
- ‘Regeneration’ 7 YYW-W
- Nancy Pilipuf
- RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 256
- Micheal Berrigan
- ‘OO-116-1’ 11b W-WW/OW (Berrigan)
- ‘Reed 84-85-1 ’ 3 Y-Y (Reed)
- ‘Flashpoint’ 1 W-P (Wier)
- ‘Reed 80-44-4 ’ 2 Y-Y (Reed)
- ‘Conestoga’ 2 W-GYO (Bender)
- Micheal Berrigan
- MINI READ-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 268
- Nancy Pilipuf
- ‘Fairy Chimes ’ 5 Y-Y (Mitsch)
- ‘Loyce’ 7 Y-YYO (Watrous)
- ‘Three of Diamonds’ 3 W-GWO (Gripshover)
- ‘Chappie’ 7 Y-O (Watrous)
- ‘Little Rusky ’ 7 Y-GYO (Watrous)
- Nancy Pilipuf
- HISTORIC RIBBON - Best collection of five in Section H
- Nancy Pilipuf
- ‘Glory of Lisse ’ 9 W-YYR (1901)
- ‘Beryl’ 6 W-YYO (1907)
- ‘Croesus’ 2 Y-YYO (1912)
- ‘Ornatus’ 9 W-YYR (1870)
- ‘Yellow Cheerfulness ’ 4 Y-Y (1937)
- Nancy Pilipuf
- MARIE BOZIEVICH RIBBON—Collection of 12 from 4 divisions
- Micheal Berrigan
- ‘Duncan Sdg. D1629 ’ 2 W-O
- ‘Berrigan Sdg. OO-11-9 ’ 2 W-Y (Ashland x Three Oaks)
- ‘Lara’ 2 W-O
- ‘Stoke Charity ’ 2 W-W
- ‘Pink Silk ’ 1 W-P
- ‘Bere Ferrers ’ 4 W-O
- ‘Lady Diana’ 2 W-W
- ‘Loch Coire’ 3 W-R
- ‘Javelin’ 2 Y-R
- ‘Reed 84-85-1 ’ 3 Y-Y
- ‘Francolin’ 1 Y-Y
- ‘Evesham’ 3 W-GYY
- Micheal Berrigan
- ROBERTA C. WATROUS AWARD—Collection of 12 miniatures from at least
3 divisions
- Nancy Pilipuf
- ‘Kidling’ 7 Y-Y
- ‘Fairy Chimes’ 5 Y-Y
- ‘China’ 7 Y-Y
- ‘Hawera’ 5 Y-Y
- ‘Chappie’ 7 Y-O
- ‘April Tears ’ 5 Y-Y
- ‘Dainty Monique ’ 5 Y-Y
- ‘Loyce’ 7 Y-YYO
- ‘Clare’ 7 Y-Y
- ‘Kokopelli’ 7 Y-Y
- ‘Sun Disc ’ 7 Y-Y
- ‘Segovia’ 3 W-Y
- Nancy Pilipuf
- ELISE HAVENS AWARD—Collection of 12 standard daffodils from at least
3 divisions in Divisions 5 through 10
- Michael Berrigan
- ‘Akepa’ 5 W-P
- ‘Quick Bells ’ 5 W-W
- ‘Sunday Chimes’ 5 W-W
- ‘Trevithan’ 7 Y-Y
- ‘Murlough’ 9 W-GYR
- ‘Green Spring’ 9 W-GGR
- ‘Quiet Moment’ 6 W-PPW
- ‘Quail’ 7 Y-Y
- ‘Bright Spangles’ 8 W-O
- ‘Highfield Beauty’ 8 Y-YYO
- ‘Albany’ 8 W-YOO
- ‘Veery’ 7 Y-Y
- Michael Berrigan
- THROCKMORTON AWARD—Collection of 15 from 15 RHS classifications
- Edie Godfrey
- ‘Ashland’ 2 W-Y
- ‘Spindletop’ 3 W-Y
- ‘Royal Marine’ 2 W-YOO
- ‘Dunley Hall’ 3 W-GYY
- ‘Lisnamulligan’ 3 W-R
- ‘Misty Glen’ 2 W-GWW
- ‘Verwood’ 3 W-YYO
- ‘Estrella’ 3 W-YYR
- ‘Burning Bush’ 3 Y-R
- ‘Killearnan’ 3 W-GYR
- ‘Golden Aura’ 2 Y-Y
- ‘Truism’ 1 W-W
- ‘High Society’ 2 W-GWP
- ‘Cadence’ 3 W-GYO
- ‘Yum Yum’ 3 W-WWY
- Edie Godfrey
- CAREY E. QUINN AWARD—Collection of 24 from 5 divisions
- Margaret Macneale
- ‘Rapture’ 6 Y-Y
- ‘Lemon Drops’ 5 Y-Y
- ‘Wheatear’ 6 Y-WWY
- ‘Goff's Caye’ 2 YYW-W
- ‘Ice Wings’ 5 W-W
- ‘Wings of Freedom’ 6 Y-Y
- ‘Tarnished Gold’ 2 Y-Y
- ‘Fragrant Rose’ 2 W-GPP
- ‘Intrigue’ 7 Y-W
- ‘New Penny’ 3 Y-Y
- ‘Conestoga’ 2 W-GYO
- ‘Trevithian’ 7 Y-Y
- ‘Tyrian Rose’ 2 W-GPP
- ‘Misquote’ 1 Y-Y
- ‘Quail’ 7 Y-Y
- ‘Misty Glen ’ 2 W-GWW
- ‘Xunantunich’ 2 YYW-WWY
- ‘Baltic Shore’ 3 W-WWY
- ‘Yum Yum’ 3 W-WWY
- ‘Dr. Hugh’ 3 W-GOO
- ‘Dunley Hall’ 3 W-GYY
- ‘Tahiti’ 4 Y-O
- ‘Alston’ 2 W-P
- ‘Pipit’ 7 YYW-W
- Margaret Macneale
Minnesota Awards
- Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design
- Karen Hauwiller - Design: Wooden Heart
- Ray Swanson Award (President’s Choice)
- Denese Erickson
- Cheap Daffodil Award - Best Collection in Class 277
- No Entries
- Karnstedt Cup - Best Collection in Class 278
- Michael Berrigan
- ‘Twin Towers’ 2 W-P
- ‘Irish Rum’ 2 Y-O
- ‘Slaters’s Heritage’ 2 W-Y
- ‘Duncan Sdg. D1629 ’ 2 W-O
- ‘Purbeck’ 3 W-YOO
- Michael Berrigan
- Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class 279 or other)
- Kathy Julius - Rationale: Most Unique Bite Pattern
- Club Challenge - Best Entry in Class 273-276
- Gary Cohen
- ‘Bravoure’ 1 W-Y
- Gary Cohen
- Perspective
- Kathy Julius - Theme: Decade
- ‘Peeping Tom’ 6 Y-Y (1948)
- ‘Stainless’ 2 W-GWW (1906)
- ‘Namraj’ 3 Y-YYO (1988)
- ‘Webers Electric’ 2 Y-R (2003)
- ‘Crater’ 2 Y-GRR (1956)
- ‘Bravoure’ 1 W-Y (1974)
- ‘Veroy’ 2 W-PPW (1997)
- Kathy Julius - Theme: Decade