Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2017 Show Results

Spring Daffodil Show
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 5-7, 2017
Daffodil Society of MN
Horticulture Division: Entries / Exhibitors / Stems 382 / 16 / 984
Photography Division: Photographs / Photographers 7 / 2

2017 Awards Table











ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Pacific Rim’  2 Y-YYR
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 2017-61  11a W-O
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Polar Club&’  2 W-W
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 2017-M-3  7 Y-Y
  • WHITE RIBBON - Best three standard stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Blazing Saddles’  11a Y-O
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best three miniature stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Shaw’s Gift’  9 W-GYR
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
    • Michael Berrigan
      • 2017-I-4  3 Y-Y
  • INTERMEDIATE THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one Intermediate cultivar in sections I, N, Y and standard collections
    • Edie Godfrey
      • ‘Birthday Girl’  2 W-GWW
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • Rachel (last name withheld)
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Kathy Julius
      • ‘Gloria Mundi’  2 Y-YOR  (1869)
  • HISTORIC THREE-STEM RIBBON
    • Margaret Macneale
      • ‘Sweetness’  7 Y-Y  (1939)
  • CLASSIC RIBBON - Best standard cultivar from Section L
    • Myrna Smith
      • ‘Merlin’  3 W-YYR  (1956)
  • CLASSIC SINGLE-STEM RIBBON - Best cultivar from a class of standard single stems in Section L
    • Myrna Smith
      • ‘Tahiti’  4 Y-O  (1956)
    • CLASSIC THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one standard cultivar in Section L
      • Michael Berrigan
        • ‘Olathe’  3 W-GYO  (1968)
    • YOUTH BEST BLOOM RIBBON
      • Juliette F-S
        • ‘Lancaster’  3 W-GYO
    • YOUTH BEST 3-STEM RIBBON
      • Natalie M
        • ‘Accent’  2 W-P
    • SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
      • Gary Cohen
        • ‘Sabine Hay’  3 O-R
    • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section T
      • Michael Berrigan
        • ‘Paringa’  1 W-Y
    • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section T
      • No Entries
    • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section T
      • No entries
    • WELLS KNIERIM RIBBON - Best Photograph in Section P
      • Photographer:  Dolly Ruark
        • Photograph Title:  The Long and the Short of It
    • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
      • Michael Berrigan  70
    • YOUTH COLLECTION OF 5 RIBBON
      • Juliette F-S
        • ‘Limbo’  2 O-R
        • ‘Tahiti’  4 Y-O
        • ‘Pink Charm’  2 W-WWP
        • ‘Trevithian’  7 Y-Y
        • ‘Red Mission’  2 Y-R
    • HISTORIC COLLECTION OF 5 RIBBON
      • Margaret Macneale
        • ‘Penny-Come-Quick’  3 W-YYR  (1927)
        • ‘Actaea’  9 W-YYR  (1919)
        • ‘Trevithian’  7 Y-Y  (1927)
        • ‘Firetail’  3 W-R  (1910)
        • ‘Queen of the North’  3 W-Y  (1908)
    • CLASSIC COLLECTION OF 5 RIBBON
      • Myrna Smith
        • ‘Pinza’  2 Y-YYO  (1962)
        • ‘Salome’  2 W-PPY  (1958)
        • ‘Daydream’  2 Y-W  (1960)
        • ‘Merlin’  3 W-YYR  (1956)
        • ‘Ceylon’  2 Y-O  (1943)
    • INTERMEDIATE COLLECTION OF 5 RIBBON
      • Michael Berrigan
        • 2017-I-1  3 W-GWO
        • 2017-I-2  11a Y-WWY
        • 2017-I-3  4 Y-Y
        • ‘Cayenne’  2 Y-R
        • 2017-I-4  3 Y-Y
    • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
      • Michael Berrigan
        • ‘Lighthouse Reef’  1 YYW-WWY
        • 2017-11  2 Y/W-W
        • ‘Flor d'Luna’  2 Y-W
        • 2017-101-6  1 YYW-W
        • 2017-101-5;  1 YYW-W
    • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
      • Michael Berrigan
        • 2017-74  3 YYW-YYOR   Berrigan
        • ‘Pacific Rim’  2 Y-YYR  Mitsch
        • 2017-65  2 W-P  Berrigan
        • ‘Jeurgen’  1 Y-Y  Reed
        • 2017-54  2 W-W  Berrigan
    • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes H9
      • Michael Berrigan
        • 2017-74  3 YYW-YYOR   Berrigan
        • ‘Pacific Rim’  2 Y-YYR  Mitsch
        • 2017-65  2 W-P  Berrigan
        • ‘Jeurgen’  1 Y-Y  Reed
        • 2017-54  2 W-W  Berrigan
    • MARIE BOZIEVICH RIBBON Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
      • Margaret Macneale
        • ‘Rapture’  6 Y-Y
        • ‘Jetfire’  6 Y-O
        • ‘Lisnamulligan’  3 W-R
        • ‘Lonesome Dove’  2 W-W
        • ‘Trevithian’  7 Y-Y
        • ‘Honeybird’  1 Y-W
        • ‘POPS Legacy’  1 W-Y
        • ‘Chapeau’  2 W-Y
        • ‘Bertrand Gold’  2 Y-Y
        • ‘Crackington’  4 Y-O
        • ‘Golden Halo’  2 Y-WWY
        • ‘Conestoga’  2 W-GYO
    • ELISE HAVENS RIBBON Best collection in Class C37 (12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10)
      • Kathy Julius
        • ‘Ice Wings’  5 W-W
        • ‘Thalia’  5 W-W
        • ‘Foundling’  6 W-P
        • ‘Sextant’  6 W-GWW
        • ‘Tweety Bird’  6 Y-Y
        • ‘Beautiful Eyes’  7 W-O
        • ‘Indian Maid’  7 O-R
        • ‘Intrigue’  7 Y-W
        • ‘Pipit’  7 YYW-W
        • ‘Trevithian’  7 Y-Y
        • ‘Dickcissel’  7 Y-W
        • ‘Dimple’  9 W-O
    • TOM THROCKMORTON RIBBON Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 different RHS color code classifications)
      • Margaret Macneale
        • ‘Golden Echo’  7 WWY-Y
        • ‘Redhill’  2 W-R
        • ‘Trevithian’  7 Y-Y
        • ‘Rapture’  6 Y-Y
        • ‘Janet’s Gold’  2 Y-Y
        • ‘Monal’  2 Y-R
        • ‘Peggy Macneale’  2 W-GWW
        • ‘Conestoga’  2 W-GYO
        • ‘Olathe’  3 W-GYO
        • ‘Ardress’  2 W-GYY
        • ‘Pink Silk’  1 W-P
        • ‘Step Forward’  7 Y-W
        • ‘Evesham’  3 W-GYY
        • ‘Crackington’  4 Y-O
        • ‘POPS Legacy’  1 W-Y
    • CAREY E. QUINN AWARD Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
      • Michael Berrigan
        • 2017-6  2 W-YOO
        • 2017-7  2 W-YYO
        • 2017-5  3 W-O
        • 2017-61  2 Y-YYO
        • 2017-55  2 YYW-P
        • 2017-23  7 Y-Y
        • 2017-69  1 W-Y
        • 2017-68  4 Y-Y
        • 2017-67  2 W-W
        • 2017-5  2 W-WWP
        • 2017-4  1 Y-Y
        • 2017-3  3 W-O
        • 2017-61  11a W-O
        • 2017-58  2 YYW-P
        • 2017-57  2 YYW-WPP
        • 2017-64  2 W-W
        • 2017-88  2 Y-O (‘Monal’ x ‘Banker’)
        • 2017-66  1 YYW-O
        • 2017-44  3 W-GYO
        • 2017-45  2 O-R
        • 2017-46  2 Y-YYO
        • 2017-42  1 W-Y (‘At Dawning’ x ‘Magic Lantern’)
        • ‘Miss Bonita’  9 W-GYR
        • 2017-43  3 Y-YRR
    • MINIATURE RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
      • Michael Berrigan
        • ‘Hupa’  9 W-GYR  Wilson
        • ‘SNR-6’  9 W-R  Force
        • ‘Polar Club’  2 W-W  Koopowitz
        • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO  Gripshover
        • ‘Sewanee’  2 W-Y Watrous
    • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniatures, excluding Class M18
      • Michael Berrigan
        • ‘Sabrosa’  7 Y-Y
        • Max Hamilton sdlg 03-120  9 W-GYR
        • ‘Itsy Bitsy Splitsy’  11a Y-O
        • ‘Whiff’  12 W-YYO
        • N. jonquilla ‘Select’  13 Y-Y
    • DELIA BANKHEAD RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
      • Michael Berrigan
        • ‘Hupa’  9 W-GYR
        • ‘Polar Club’  2 W-W
        • Glenbrook sdlg. 13/94  6 Y-O
        • ‘Shaw’s Gift’ 9 W-GYR
        • ‘Little Rusky’  7 Y-GYO
        • ‘Snipet’  6 W-W
        • ‘Segovia’  3 W-Y
        • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO
        • ‘Xit’  3 W-W
    • ROBERTA C. WATROUS AWARD Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least 3 divisions)
      • Michael Berrigan
        • ‘Sewanee’  2 W-Y
        • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO
        • ‘Sabrosa’  7 Y-Y
        • ‘SNR-6’ 9 W-R
        • ‘Polar Club’  2 W-W
        • ‘Xit’  3 W-W
        • Glenbrook sdlg. 13/94  6 Y-O
        • ‘Snipe’  6 W-W
        • ‘Little Rusky’  7 Y-GYO
        • ‘Segovia’  3 W-Y
        • ‘Yellow Pearl’  7 Y-Y
        • ‘Yellow Xit’  3 W-Y
    • PREMIER MINIATURE RIBBON - Best collection in class M22 (24 miniatures from at least 3 RHS divisions)
      • No Entries
    • BEST 3 MINIATURE SEEDLINGS BY HYBRIDIZER
      • Michael Berrigan
        • 2017-M-3  6 W-OOY
        • 2017-M-2  2 Y-Y
        • 2017-M-3  7 Y-Y
    • BEST SIX MINIATURES BY HYBRIDIZER
      • No Entries
    • BEST TWELVE MINIATURES BY HYBRIDIZER
      • No Entries
    • MINIATURE BRONZE RIBBON (3 stems, of 5 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
      • No Entries
    • HARRY TUGGLE,JR. AWARD (3 stems, of 12 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
      • Not Offered

    Minnesota Awards

    • Ray Swanson Award (President’s Choice)
      • Devon L.
    • Denis Dailey Award - Best 2 Y-R or 2 Y-O stem from among Classes A202, N5, and Y3
      • Gary Cohen
        • ‘Great Gatsby’  2 Y-R
    • Perspective Award (Decade Collection) - Class C40 - One stem each from seven different decades
      • No Entries
    • Wister Collection - Class G5 - 5 different cultivars, 1 stem each, each cultivar designated by the ADS as a Wister Award winner
      • Deb Wheeler
        • ‘Surfside’  6 W-Y  1972
        • ‘Brackenhurst’  2 Y-O  1997
        • ‘Pink Charm’  2 W-WWP  2004
        • ‘Ringtome’  3 Y-YYO  2015
        • ‘Bernadino’  2 W-Y  1907
        • ‘Barrett Browning’  3 WWY-O  1945
        • ‘Titmouse’  2 W-YYO  1958
    • Karnstedt Cup - Class G6 - 5 different cultivars, 3 stems each
      • Kathy Julius
        • ‘Chorlet’  3 Y-W
        • ‘Jambo’  2 Y-R
        • ‘Cyrus’  2 W-Y
        • ‘Cinnamon Ring’  3 W-WWO
        • ‘Charter’  2 Y-WWY
    • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
      • Margaret Macneale
        • ‘Spellbinder’  1 Y-WWY
        • Rationale: Bunny bit bud, resulting in very strange bloom
    • People’s Choice Photography - from Classes P1 through P7
      • No Entries
    • People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
      • No Entries
    • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
      • Not offered this year
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated June 26, 2017 11:09 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!