Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2016 Show Results

Spring Daffodil Show
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 13-15, 2016
Daffodil Society of MN
Horticulture Division: Entries / Exhibitors / Stems 278 / 11 / 671
Photography Division: Photographs / Photographers 12 / 3

2016 Awards Table











ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Duration ’  4 W-OOY
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 2016-126  2 WWY-YRR
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Shaw’s Legacy’  9 W-GYR
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 2016-M-1  3 W-Y
  • WHITE RIBBON - Best three standard stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘College Years’  3 Y-YYO
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best three miniature stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Clare’  7 Y-Y
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • Rachel (last name withheld)
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
  • YOUTH THREE-STEM RIBBON
    • Juliette (last name withheld)
      • ‘Minnow’  8 W-Y
  • SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Juliette (youth exhibitor - last name withheld)
      • ‘Minnow’  8 W-Y
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Kathy Julius
      • ‘Elegance’  3 Y-Y  (1908)
  • HISTORIC THREE-STEM RIBBON
    • Michael Berrigan
      • ‘Ornatus’  9 W-YYR  (<1870)
  • CLASSIC RIBBON - Best standard cultivar from Section L
    • Myrna Smith
      • ‘Dallas’  3 W-GWW  (1942)
  • CLASSIC SINGLE-STEM RIBBON - Best cultivar from a class of standard single stems in Section L
    • Myrna Smith
      • ‘Dallas’  3 W-GWW  (1942)
  • CLASSIC THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one standard cultivar in Section L
    • Myrna Smith
      • ‘Dallas’  3 W-GWW  (1942)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
    • Michael Berrigan
      • ‘Suffragette’  3 W-YYO
  • INTERMEDIATE THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one Intermediate cultivar in sections I, N, Y and standard collections
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 2016-I-5  3 W-WO
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section T
    • No Entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section T
    • No Entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section T
    • No entries
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
    • Michael Berrigan  40
  • WELLS KNIERIM RIBBON - Best Photograph in Section P
    • Photographer:  Lucy Smith
      • Photograph Title:  “Pink Charm”
  • YOUTH COLLECTION OF 5 RIBBON
    • Natalie Manro
      • ‘Fragrant Rose’  2 W-GPP
      • ‘Intrigue’  7 Y-W
      • ‘Sweetness’  7 Y-Y
      • ‘Tahiti’  4 Y-O
      • ‘Actaea’  9 W-YYR
  • HISTORIC COLLECTION OF 5 RIBBON
    • Michael Berrigan
      • ‘Cushendall’  3 W-GWW  (1931)
      • ‘Ornatus’  9 W-YYR  (1870)
      • ‘Dreamlight’  9 W-GYR  (<1930)
      • ‘Sea Green’  9 W-GYR  (<1930)
      • ‘Felindre’  9 W-GYR  (<1930)
  • CLASSIC COLLECTION OF 5 RIBBON
    • Margaret Macneale
      • ‘Altruist’  3 O-R  (1965)
      • ‘Dallas’  3 W-GWW  (1942)
      • ‘Ida May’  2 W-OOY  (1968)
      • ‘Sea Dream’  3 W-GWW  (1968)
      • ‘Crater’  2 Y-GRR  (1956)
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
    • Michael Berrigan
      • ‘Oryx’  7 YYW-W
      • ‘Star Cluster’  7 YYW-W
      • ‘Hillstar’  7 YYW-YWW
      • ‘Regeneration’  7 YYW-W
      • ‘Perpetuation’  7 YYW-W
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
    • Michael Berrigan
      • ‘Haunting’  3 Y-Y  Reed
      • V-95-75-1  3 W-Y Vinisky
      • ‘College Years’  3 Y-YYP Havens
      • Reed 90-93-1  2 W-PPY Reed
      • ‘Confidential’  2 Y-Y Havens
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes H9
    • Michael Berrigan
      • ‘Peggy Macneale’  2 W-GWW
      • ‘Limequilla’  7 W-W
      • ‘Ozone’  2 W-W
      • ‘Euphonic Bells’  5 W-W
      • ‘Guy Wilson’  2 W-W
  • INTERMEDIATE COLLECTION OF 5 RIBBON
    • Michael Berrigan
      • ‘Bonnie Jewel’  2 Y-YOO
      • 01-23-7  3 Y-YYO
      • ‘Polar Cub’  2 W-W
      • ‘Biometrics’  2 Y-O
      • ‘Suffragette’  3 W-YYO
  • ELISE HAVENS RIBBON Best collection in Class C37 (12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10)
    • Margaret Macneale
      • ‘Lemon Drops’  5 Y-Y
      • ‘Marzo’  7 Y-Y
      • ‘Misson Bells’  5 W-W
      • ‘Pappy George’  7 Y-O
      • ‘Trevithian’  7 Y-Y
      • ‘American Goldfinch’  7 W-GYY
      • ‘Indian Maid’  7 O-R
      • ‘Step Forward’  7 Y-W
      • ‘Intrigue’  7 Y-W
      • ‘Actaea’  9 W-YYR
      • ‘Fertile Crescent’  7 YYW-YYW
      • ‘Pipit’  7 YYW-W
  • MARIE BOZIEVICH RIBBON Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
    • Margaret Macneale
      • ‘Fertile Crescent’  7 YYW-YYW
      • ‘Woodland Star’  3 W-R
      • ‘Ringhaddy’  3 W-GYO
      • ‘Purbeck’  3 W-YOO
      • ‘Trevithian’  7 Y-Y
      • ‘Golden Halo’  2 Y-WWY
      • ‘Crackington’  4 Y-O
      • ‘New Penny’  3 Y-Y
      • ‘Lucky Chance’  11a Y-GYP
      • ‘Limbo’  2 O-R
      • ‘Lemon Drops’  5 Y-Y
      • ‘Anna Panna’  3 Y-O
  • HARRY TUGGLE, JR. AWARD (3 stems, of 12 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
    • Michael Berrigan
      • ‘Regeneration’  7 YYW-W
      • ‘Petrel’  5 W-W
      • ‘Irish Trip’  7 W-O
      • ‘Dena’  3 W-WWP
      • ‘Spun Honey’  4 Y-Y
      • ‘Cushendall’  3 W-GWW
      • ‘Sweet Sue’  3 W-YYO
      • ‘Domingo’  4 W-R
      • ‘Spring Grace’  2 YYW-Y
      • ‘Sea Green’  9 W-GYR
      • ‘Stratosphere’  7 W-O
      • ‘College Years’  3 Y-YYO
  • TOM THROCKMORTON RIBBON Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 different RHS color code classifications)
    • Michael Berrigan
      • ‘Work of Art’  7 W-P
      • ‘Katrina Rea’  6 W-WOO
      • ‘Irish Trip’  7 Y-O
      • ‘Fertile Plains’  7 YYW-Y
      • ‘Silver Smiles’  7 W-Y
      • ‘Golden Siren’  7 Y-Y
      • ‘Oryx’  7 Y-W
      • ‘Star Cluster’  7 YYW-W
      • ‘Dunley Hall’  3 W-GYY
      • ‘National Treasure’  2 Y-Y
      • ‘Killearnan’  3 W-GYR
      • ‘Emperor Concerto’  2 YYW-WWY
      • ‘Solar Disc’  11a Y-Y
      • ‘Limequilla’  7 W-W
      • ‘Hillstar’  7 YYW-YWW
  • CAREY E. QUINN AWARD Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • 2016-116  2 Y-YYP
      • 2016-117  4 Y-Y
      • 2016-118  2 Y-YOO
      • 2016-119  2 Y-Y
      • 2016-126  2 WWY-YRR
      • 2016-121  11b W-P/Y
      • 2016-123  2 W-YYO
      • 2016-124  2 W-Y
      • 2016-107  3 Y-YOO
      • 2016-108  3 W-YYR (‘Barret Browing’ x ‘Dresden’)
      • 2016-109  3 W-WOO
      • 2016-110  9 W-OOR
      • 2016-111  7 Y-W (‘Regeneration’ x ‘Hoteo’)
      • 2016-112  1 Y-P
      • 2016-113  2 YYW-P (‘Capree Elizabeth’ x ‘American Heritage’ x ‘Iroquois’)
      • 2016-114  2 Y-Y (‘Easter Moon’ x ‘Louise Randell’)
      • 2016-115  2 W-P
      • 2016-103  2 Y-P
      • 2016-101  6 W-P (‘Northern Skies’ x ‘Katrina Rea’)
      • 2016-104  9 W-YYR
      • 2016-105  2 O-O
      • 2016-106  2 W-O
      • 2016-122  2 W-ORR
      • 2016-102  6 Y-Y
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniatures, excluding Class M18
    • Margaret Macneale
      • ‘Bobbysoxer’  7 Y-YYO
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
      • ‘Snipe’  6 W-W
      • ‘Xit’  3 W-W
      • ‘Baby Boomer’  7 Y-Y
  • MINIATURE RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
    • Michael Berrigan
      • ‘Chicken Little’  3 Y-Y
      • ‘Shaw’s Gift’  9 W-GYO
      • ‘Twinkling Yellow’  9 W-GYR
      • ‘Shaw’s Legacy’  9 W-GYR
      • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO Mary Lou Gripshover
  • DELIA BANKHEAD RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Hawera’  5 Y-Y
      • ‘Demure’  7 W-Y
      • ‘Minnow’  8 W-Y
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Clare’  7 Y-Y
      • ‘Kokopelli’  7 Y-Y
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
      • ‘Segovia’  3 W-Y
      • ‘Shaw’s Gift’  9 W-GYO
  • ROBERTA C. WATROUS AWARD Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least 3 divisions)
    • No Entries
  • MINIATURE BRONZE RIBBON (3 stems, of 5 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
    • Michael Berrigan
      • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO
      • ‘Minnow’  8 W-Y
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
      • ‘Clare’  7 Y-Y
      • ‘SNR 6’  9 W-R
  • BEST 3 MINIATURE SEEDLINGS BY HYBRIDIZER
    • Michael Berrigan
      • 2016-M-9  6 W-Y
      • 2016-M-8  6 Y-YYO
      • 2016-M-7  6 Y-YYO
  • BEST SIX MINIATURES BY HYBRIDIZER
    • No Entries
  • BEST TWELVE MINIATURES BY HYBRIDIZER
    • No Entries
  • PREMIER MINIATURE RIBBON - Best collection in class M22 (24 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • 2016-M-2  6 Y-Y
      • ‘Shaw’s Gift’  9 W-GYO
      • 2016-M-3  2 W-Y
      • ‘Little Rusky’  7 Y-GYO
      • ‘Clare’  7 Y-Y
      • N. peoticus hellenicus  13 W-GYR
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
      • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO
      • ‘Tiny Bubbles’  12 Y-Y
      • ‘Whiff’  12 W-YYO
      • ‘Itsy Bitsy Splitsy’  11a Y-O
      • ‘Tete-a-Tete’  12 Y-Y
      • 2016-M-4  6 Y-Y
      • ‘Minnow’  8 W-Y
      • ‘Sabrosa’  7 Y-Y
      • ‘Demure’  7 W-Y
      • ‘Shaw’s Gift’  9 W-GWO
      • ‘Chicken Little’  3 Y-Y
      • ‘Segovia’  3 W-Y
      • ‘Xit’  3 W-W
      • 2016-M-1  3 W-Y
      • ‘SNR 6’  9 W-R
      • ‘Little Oliver’  7 Y-Y
      • ‘’Twinkling Yellow  7 Y-Y

Minnesota Awards

  • Ray Swanson Award (President’s Choice)
    • Juliette F-S
  • Denis Dailey Award - Best 2 Y-R or 2 Y-O stem from among Classes A202, N5, and Y3
    • Myrna Smith
      • ‘Fly Half’  2 Y-R
  • Perspective Award (Decade Collection) - Class C40 - One stem each from seven different decades
    • No Entries
  • Wister Collection - Class G5 - 5 different cultivars, 1 stem each, each cultivar designated by the ADS as a Wister Award winner
    • No Entries
  • Karnstedt Cup - Class G6 - 5 different cultivars, 3 stems each
    • Kathy Julius
      • ‘Tweety Bird’  6 Y-Y
      • ‘Tyson’s Corner’  3 W-GYR
      • ‘Intrigue’  7 W-Y
      • ‘Irish Affair’  2 W-Y
      • ‘Starway’  3 Y-ORR
  • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
    • Kathy Julius
      • ‘Some Fire’  4 W-O
      • Rationale: Very, Very Dead
  • People’s Choice Photography - from Classes P1 through P7
    • No Entries
  • People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
    • No Entries
  • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
    • Not offered this year
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated May 30, 2016 4:44 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!