Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2014 Show Results

Spring Daffodil Show
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 2-4, 2013
Daffodil Society of MN
Horticulture Division: Entries / Exhibitors / Stems 256 / 13 / 582
Photography Division: Photographs / Photographers 0 / 0

2014 Awards Table








ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Guinevere’  2 Y-Y
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 08-09-1  (‘Anna Banana’ x ‘Bertrand Gold’ ) 1 Y-Y
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 01-02-4  (N. minor x N. asturiensis) 1 Y-Y
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 01-02-4  (N. minor x N. asturiensis) 1 Y-Y
  • WHITE RIBBON - Best three standard stems, excluding Section H
    • Cindy Haeffner
      • ‘Cargreen’  9 W-GYR
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best three miniature stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 01-02-4  (N. minor x N. asturiensis) 1 Y-Y
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
    • Mary Lou Gripshover
      • ‘Pretty Baby’  3 W-GYO
  • INTERMEDIATE THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one Intermediate cultivar in sections I, N, Y and standard collections
    • Myrna Smith
      • ‘Grower’s Pride’  1 Y-Y
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Cindy Haeffner
      • ‘Dreamlight’  (1934) 3 W-GYR
  • HISTORIC THREE-STEM RIBBON
    • Cindy Haeffner
      • ‘Dreamlight’  (1934) 3 W-GYR
  • CLASSIC RIBBON - Best standard cultivar from Section L
    • Mary Lou Gripshover
      • ‘Kasota’  (1949) 7 Y-O
  • CLASSIC SINGLE-STEM RIBBON - Best cultivar from a class of standard single stems in Section L
    • Cindy Haeffner
      • ‘Avenger’  (1957) 2 W-R
  • CLASSIC THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one standard cultivar in Section L
    • Cindy Haeffner
      • ‘Pipit’  (1963) 7 YYW-W
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • No entries
  • YOUTH THREE-STEM RIBBON
    • No entries
  • SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Stephanie Digby
      • ‘Bertrand Gold’  1 Y-Y
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section T
    • Michael Berrigan
      • ‘Dik Dik’  2 Y-R
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section T
    • Kathy Julius
      • ‘Tete-a-Tete’  12 Y-Y
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section T
    • No entries
  • WELLS KNIERIM RIBBON - Best Photograph in Section P
    • No entries
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
    • Michael Berrigan (31)
  • YOUTH COLLECTION OF 5 RIBBON
    • No entries
  • HISTORIC COLLECTION OF 5 RIBBON
    • Mary Lou Gripshover
      • ‘King of Diamonds’  9 W-R (1935)
      • ‘Knave of Diamonds’  9 W-Y (1935)
      • ‘Aurelia’  7 Y-Y (1913)
      • ‘Grey Lady’  3 W-WWP (1935)
      • ‘Glory of Lisse’  9 W-YYR (1901)
  • CLASSIC COLLECTION OF 5 RIBBON
    • Mary Lou Gripshover
      • ‘Merlin’  3 W-YYR (1956)
      • ‘Bantam’  2 Y-YOO (1950)
      • ‘Tweedsmouth’  9 W-YYR (1968)
      • ‘Kasota’  7 Y-O (1949)
      • ‘Green Linnet’  3 W-GGO (1967)
  • INTERMEDIATE COLLECTION OF 5 RIBBON
    • No Entries
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
    • No Entries
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
    • Michael Berrigan
      • ‘South Bend Memorial’ (Reed)  1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 08-09-1  (‘Anna Banana’ x ‘Bertrand Gold’) 1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 06-26-1  (‘Chelsea Girl’ x ‘Polar Sky’) 2 W-PPY
      • ‘Guinevere’ (Roese)  2 Y-Y
      • Berrigan sdlg 08-05-01  (‘Tenterfield’ x ‘Big Mo’) 1 Y-Y
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes H9
    • Michael Berrigan
      • ‘South Bend Memorial’ (Reed)  1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 08-09-1  (‘Anna Banana’ x ‘Bertrand Gold’) 1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 06-26-1  (‘Chelsea Girl’ x ‘Polar Sky’) 2 W-PPY
      • ‘Guinevere’ (Roese)  2 Y-Y
      • Berrigan sdlg 08-05-01  (‘Tenterfield’ x ‘Big Mo’) 1 Y-Y
  • MARIE BOZIEVICH RIBBON Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Ocean Breeze’  6 W-W
      • ‘Flint Arrow’  6 Y-O
      • Berrigan sdlg 05-54-5  (‘Barrett Browning’ x ‘Dresden’) 3 WWY-YRR
      • Berrigan sdlg 2014-2  (‘Torridon’ x ‘New Image’) 2 Y-O
      • ‘Touch of Pink’  6 WWG-YWP
      • ‘South Bend Memorial’  1 Y-Y
      • ‘Tom Terrific’  11a Y-O
      • Berrigan sdlg 05-54-32  (‘Barrett Browning’ x ‘Dresden’) 3 WWY-GYR
      • ‘Jetfire’  2 W-O
      • Berrigan sdlg 05-54-4  (‘Barrett Browning’ x ‘Dresden’) 3 WWY-R
      • Berrigan sdlg 05-40-1  (‘Javelin’ x ‘Hawley Gift’) 2 W-R
      • ‘Mineral Wells’  1 W-Y
  • ELISE HAVENS RIBBON Best collection in Class C37 (12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10)
    • No Entries
  • TOM THROCKMORTON RIBBON Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 different RHS color code classifications)
    • Michael Berrigan
      • ‘Phalarope’ OP  6 W-Y
      • ‘Straight Arrow’  6 Y-R
      • ‘Little Lulu’  6 W-P
      • ‘Waynes’s World’  6 Y-O
      • ‘Ocean Breeze’  6 W-W
      • ‘Milemcro’  2 Y-O
      • ‘Onya’  2 W-P
      • ‘South Bend Memorial’  1 Y-Y
      • ‘Touch of Pink’  6 WWG-WYP
      • ‘Tom Terrific’  11a Y-O
      • ‘Boulder Bay’  2 Y-YYO
      • ‘Mineral Wells’  1 W-Y
      • ‘Timberman’  2 W-Y
      • ‘Motown’  11a Y-R
      • ‘Charlie Conner’  1 Y-O
  • CAREY E. QUINN AWARD Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
    • No Entries
  • MINIATURE RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
    • Michael Berrigan
      • ‘Little Sheba’ (Reed)  6 Y-Y
      • ‘Heidi’s Sister’ (Reed)  6 Y-Y
      • Berrigan sdlg 01-02-4  (N. minor x N. asturiensis) 1 Y-Y
      • ‘Star Baby’ (Helen Link)  1 Y-Y
      • Link 577  1 Y-Y
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniatures, excluding Class M18
    • Michael Berrigan
      • ‘Little Beauty’  1 W-Y
      • ‘Star Baby’  1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 01-02-4  (N. minor x N. asturiensis) 1 Y-Y
      • ‘Little Sheba’  6 Y-Y
      • ‘Cambourne’  1 W-W
  • DELIA BANKHEAD RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Ferdie’  6 Y-Y
      • ‘Camborne’  1 W-W
      • ‘Likely Lad’  1 Y-Y
      • N. cyclamineus  6 Y-Y
      • Link 577  1 Y-Y
      • N. nanus  13 Y-Y
      • ‘Little Sheba’  6 Y-Y
      • ‘Star Baby’  1 Y-Y
      • ‘Little Beauty’  1 W-Y
  • ROBERTA C. WATROUS AWARD Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least 3 divisions)
    • No Entries
  • PREMIER MINIATURE RIBBON - Best collection in class M22 (24 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • No Entries
  • BEST 3 MINIATURE SEEDLINGS BY HYBRIDIZER
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 01-02-4  (N. minor x N. asturiensis) 1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 02-05-1  (N. cyclamineus x N. jonquilla var henriquesii) 6 Y-Y
      • Berrigan sdlg 02-10-1  (‘Small Talk’ x N. cyclamineus) 6 Y-Y
  • BEST SIX MINIATURES BY HYBRIDIZER
    • No Entries
  • BEST TWELVE MINIATURES BY HYBRIDIZER
    • No Entries
  • MINIATURE BRONZE RIBBON (3 stems, of 5 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
    • Not a Regional Show
  • HARRY TUGGLE, JR. AWARD (3 stems, of 12 different cultivars from at least THREE divisions. Regional show only.)
    • Not a Regional Show

Minnesota Awards

  • Ray Swanson Award (President’s Choice)
    • Stephanie Digby
  • Denis Dailey Award - Best 2 Y-R or 2 Y-O stem from among Classes A202, N5, and Y3
    • Michael Berrigan
      • ‘Milemcro’  2 Y-O
  • Perspective Award (Decade Collection) - Class C40 - One stem each from seven different decades
    • No Entries
  • Pale Colorings - Class G2 - One stem with a perianth of white, amber, or lemon, and a corona of lemon, amber, or lavender
    • No Entries
  • Group Challenge - Class G3 - One stem of ‘Fire Rocket’  2 W-O
    • No Entries
  • Group Challenge - Class G4 - One stem of ‘Rapture’  6 Y-Y
    • Ethel Smith
  • Group Challenge - Class G5 - One stem of ‘Sweetness’  7 Y-Y
    • Sheryl Cohen
  • Wister Collection - Class G6 - 5 different cultivars, 1 stem each, each cultivar designated by the ADS as a Wister Award winner
    • No Entries
  • Karnstedt Cup - Class G7 - 5 different cultivars, 3 stems each
    • No Entries
  • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
    • Michael Berrigan
      • ‘Mo(a)nal’  2 Y-R
      • Rationale: Hail damage, hence ‘Monal’ becomes ‘Mo(a)nal’
  • Triple Division - Class G9 - 3 cultivars, 3 stems each from different Divisions
    • No Entries
  • Triple Color - Class G10 - 3 cultivars, 3 stems each of different color codes
    • No Entries
  • Parent and Child - Class G11 - Exhibit of a daffodil with its parent and/or grandparent
    • No Entries
  • People’s Choice Photography - from Classes P1 through P7
    • No Entries
  • People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
    • No Entries
  • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
    • Not offered this year
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated May 11, 2014 10:20 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!