Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2013 Show Results

Spring Daffodil Show,
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 17-19, 2013
Daffodil Society of MN
Horticulture Division: Exhibits / Stems / Exhibitors 379 / 918 / 18
Photography Division: Photographs / Exhibitors 0 /0

2013 Awards Table

ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Verona’  3W-W
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • 2013 B-7 Berrigan  (N. rupicola OP x N. rupicola OP) 7 Y-Y
  • WHITE RIBBON - Best three standard stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Unknown Poet’  9 W-GYR
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best three miniature stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Clare’  7 Y-Y
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 2002-14-4-1  (‘Salome’ x ‘At Dawning’) 2 W-P
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 2013 B-7 Berrigan  (N. rupicola OP x N. rupicola OP) 7 Y-Y
  • BEST 3 MINIATURE SEEDLINGS BY HYBRIDIZER
    • Michael Berrigan
      • 2013 B-10  (‘Small Talk’ x ’Proxy‘) 2 W-Y
      • 2003 B-5  (‘Small Talk‘ x ‘Proxy’) 2 Y-YYO
      • 2013 B-1  (‘Small Talk’ x N. asturiensis) 1 YYW-WYY
  • BEST 6 MINIATURES BY HYBRIDIZER
    • Michael Berrigan
      • 2013 M-B-9  ‘Mite’ OP 6 Y-Y
      • 2013 B-2  (‘Small Talk’ x N. asturiensis) 1 Y-Y
      • 2013 B-8  N. rupicola selfed 7 Y-Y
      • 2013 B-1  (‘Small Talk’ x N. asturiensis) 1 YYW-WYY
      • 2013 B-5  (‘Small Talk’ x ’Proxy‘) 2 Y-YYO
      • 2013 B-y  N. rupicola OP 7 Y-Y
  • BEST 12 MINIATURES BY HYBRIDIZER
    • No Entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section Q
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section Q
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section Q
    • No entries
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • Rachel & Natalie M.
      • ‘Dreamlight’  3 W-GWR
  • YOUTH THREE-STEM RIBBON
    • No entries
  • YOUTH COLLECTION RIBBON
    • No entries
  • NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Jane Klein
      • ‘Azzuro’  3 Y-R
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Myrna Smith
      • ‘Hexameter’  (1923) 9 W-GYR
  • HISTORIC THREE-STEM RIBBON
    • Myrna Smith
      • ‘Hexameter’  (1923) 9 W-GYR
  • HISTORIC COLLECTION RIBBON
    • Margaret Macneale
      • ‘Actaea’  9 W-YYR (1919)
      • ‘Queen of the North’  3 W-Y (1908)
      • ‘Conspicuus’  3 Y-YYO (1869)
      • ‘Penny-come-quick’  3 W-YYR (1927)
      • ‘Mrs R.O. Backhouse’  2 W-P (1921)
  • CLASSIC RIBBON - Best standard cultivar from Section L
    • Margaret Macneale
      • ‘Merlin’ (1956) 3 W-YYR
  • CLASSIC SINGLE-STEM RIBBON - Best cultivar from a class of standard single stems in Section L
    • Margaret Macneale
      • ‘Ida May’ (1968) 2 W-OOY
  • CLASSIC THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one standard cultivar in Section L
    • Margaret Macneale
      • ‘Tahiti’ (1956) 4 Y-O
  • CLASSIC COLLECTION RIBBON
    • Margaret Macneale
      • ‘Merlin’  3 W-YYR (1956)
      • ‘Crater’  2 Y-GRR (1956)
      • ‘Ice Wings’  5 W-W (1958)
      • ‘Estrella’  3 W-YYR (1956)
      • ‘Tahiti’  4 Y-O (1956)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
    • Michael Berrigan
      • Lea 1-58-73  2 Y-R
  • INTERMEDIATE THREE-STEM RIBBON - Best three stems of one Intermediate cultivar in sections I, N, Y and standard collections
    • Ray Rogers
      • ‘Sidley‘  3 W-GYY
  • INTERMEDIATE COLLECTION RIBBON
    • Michael Berrigan
      • ‘Runkerry‘  4 W-P
      • ‘Oh Cindy’  2 Y-P
      • ‘Elfin Dell’  2 W-P
      • Lea 1-58-73  2 Y-R
      • ‘Problem Child’  2 P-GYP
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
    • Michael Berrigan (36)
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes H9
    • Michael Berrigan
      • ‘Bertrand Gold’ (Reed);  2 Y-Y
      • Reed sdlg 95-34-4 (Reed)  3 W-YYR
      • Knehans sdlg K003 (Knehans)  2 YYW-Y
      • ‘Dingus Day’ (Reed)  2 W-P
      • ‘Pacific Rim’ (Mitsch)  2 Y-YYR
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class M18
    • Michael Berrigan
      • ‘Heide’s Sister’  6 Y-Y
      • ‘Stafford’  7Y-YYO
      • Berrigan sdlg 2013 B-14  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 12 W-YYO
      • ‘Xit’  3 W-W
      • N. fernandesii  13 Y-Y
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
    • Not Awarded
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
    • Michael Berrigan
      • ‘Bertrand Gold’ (Reed)  2 Y-Y
      • Reed sdlg 95-34-4 (Reed)  3 W-YYR
      • Knehans sdlg K003 (Knehans)  2 YYW-Y
      • ‘Dingus Day’ (Reed)  2W-P
      • ‘Pacific Rim’ (Mitsch)  2 Y-YYR
  • MINI RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
    • Michael Berrigan
      • Berrigan sdlg 2013 B-14  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 12 W-YYO
      • Berrigan sdlg 2013 B-13  (N. jonquilla var henriquesii x N. triandrus var triandrus) 5 Y-W
      • Berrigan sdlg 2013 B-2  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 1 Y-Y
      • Berrigan sdlg 2013 B-4  (‘Arrival’ x ‘Proxy’) 2 W-Y
      • Berrigan sdlg 2013 B-7  (N. rupicola selfed x N. rupicola selfed) 7 Y-Y
  • MARIE BOZIEVICH RIBBON Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
    • Kathy Juluis
      • ‘Limbo’  2 O-R
      • ‘Melody Lane’  2 W-P
      • ‘Menehay’  11a Y-O
      • ‘Trousseau’  1 W-Y
      • ‘Stylish’  1 O-O
      • ‘Phoenician’  2 W-W
      • ‘Arbar’  2 W-O
      • ‘Helford Dawn’  2 Y-W
      • ‘Conquest’  2 W-O
      • ‘Dickcissel’  7 Y-W
      • ‘Charity May’  6 Y-Y
      • ‘New Penny’  3 Y-Y
  • ROBERTA C. WATROUS AWARD Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least 3 divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Clare’  7 Y-Y
      • ‘Small Talk’  1 Y-Y
      • ‘Stafford’  7 Y-YYO
      • ‘Snipe’  6 W-W
      • N. fernandesii  13 Y-Y
      • ‘Mite’  6 Y-Y
      • ‘Arrival’  1 W-Y
      • ‘Little Rusky’  7 Y-GYO
      • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO
      • ‘Segovia’  3 W-Y
      • ‘Yellow Xit’  3 W-Y
      • ‘Xit’  3 W-W
  • THROCKMORTON RIBBON Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 RHS classifications)
    • Michael Berrigan
      • ‘Windy City’  1W-Y
      • ‘Rosevine’  3 Y-WPP
      • ‘Purbeck’  3 W-YOO
      • ‘Lemon Desire’  1 Y-W
      • ‘Lara’  2 W-O
      • ‘Milemcro’  2 Y-O
      • ‘Alto’  2W-P
      • ‘Bertrand Gold’  2 Y-Y
      • ‘Ossy’  1 W-W
      • ‘Crackington’  4 Y-O
      • ‘Verona’  3 W-W
      • ‘New Fashion’  2 Y-YOR
      • ‘Serena Beach’  4 W-Y
      • ‘Wayby’  2 Y-R
      • ‘Notre Dame’  2 W-GYP
  • ELISE HAVENS RIBBON Best collection in Class C37 (12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10)
    • Michael Berrigan
      • ‘Stony Brook’  6 W-YYP
      • ‘Articulate’  6 Y-Y
      • ‘Unknown Poet’  9 W-GYR
      • ‘Rapture’  6 Y-Y
      • ‘Hermione’  5 Y-Y
      • ‘Work of Art’  7 W-P
      • ‘Flint Arrow’  6 Y-O
      • Berrigan sdlg 00-26-1  9 W-GYR
      • ‘Megaroma’  9 W-GYR
      • ‘Karaminor’  7 Y-O
      • ‘Bright Spot’  8 W-R
      • ‘Acapulco’  8 Y-O
  • CAREY E. QUINN AWARD Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
    • Ray Rogers
      • ‘Casterbridge’  2 YYW-O
      • ‘Smooth Sails’  3 W-W
      • ‘Fly Half’  2 Y-R
      • ‘Salome’  2 W-PPY
      • ‘Miss Primm’  2 Y-Y
      • ‘Holme Fen’  2 W-Y
      • ‘Hot Gossip’  2 Y-O
      • ‘Louise Randall’  2 W-W
      • ‘Badbury Rings’  3 Y-YYR
      • ‘Fragrant Rose’  2 W-GPP
      • ‘Tao’  3 Y-O
      • ‘Muster’  4 W-O
      • ‘Melbury’  2 W-P
      • ‘Fresh Lime’  1 YYW-Y
      • ‘Spindletop’  3 W-Y
      • ‘Clouded Yellow’  2 YYW-Y
      • ‘POPS Legacy’  1 W-Y
      • ‘Cosmic Dance’  2 O-R
      • ‘Silent Valley’  1 W-GWW
      • ‘Crackington’  4 Y-O
      • ‘Great Northern’  2 WWY-Y
      • ‘Crowndale’  4 Y-O
      • ‘Ara’  6 W-Y
      • ‘New Penny’  3 Y-Y
  • DELIA BANKHEAD RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • N. fernandesii  13 Y-Y
      • ‘Xit’  3 W-W
      • ‘Likely Lad’  1 Y-Y
      • ‘Clare’  7 Y-Y
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
      • ‘Segovia’  3 W-Y
      • ‘Little Rusky’  7 Y-GYO
      • Berrigan sdlg 2013 B-14  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 12 W-YYO
      • ‘Stafford’  7 Y-YYO
  • PREMIER MINIATURE RIBBON - Best collection in class M22 (24 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • N. cyclamineus  13 Y-Y
      • ‘Little Darling’  1 Y-Y
      • ‘Likely Lad’  1 Y-Y
      • ‘Heidi’s Sister’  6 Y-Y
      • ‘Snipe’  6 W-W
      • ‘Arrival’  1 W-Y
      • ‘Minnow’  8 W-Y
      • ‘Little Becky’  12 Y-Y
      • Berrigan sdlg 2013 B-14  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 12 W-YYO
      • ‘Mite’  6 Y-Y
      • ‘Stafford’  7 Y-YYO
      • Force sdlg. SNR4  9 W-YYO
      • ‘Sun Disc’  7 Y-Y
      • Berrigan sdlg 2013 B-5’  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 2 Y-YYO
      • ‘Xit’  3 W-W
      • ‘Little Sheba’  6 Y-Y
      • ‘Gipsy Queen’  1 YYW-WWY
      • ‘Little Beauty’  1 W-Y
      • Berrigan sdlg 2013 B-13  (N. jonquilla var henriquesii x N. triandrus var triandrus) 5 Y-W
      • Berrigan sdlg 2013 B-5n  (’Small Talk‘ x ’Proxy‘) 2 Y-YYO
      • ‘Three of Diamonds’  3 W-GWO
      • ‘Stafford’  7 Y-YYO
      • ‘Segovia’  3 W-Y
      • ‘Little Rusky’  7 Y-GYO

Minnesota Awards

  • People’s Choice Photography - from Classes P1 through P7
    • No Entries
  • People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
    • No Entries
  • Ray Swanson Award (President’s Choice)
    • Sheryl Cohen
  • Denis Dailey Award - Best 2 Y-R or 2 Y-O stem from among Classes A202, N5, and Y3
    • Myrna Smith
      • ‘Brackenhurst’  2 Y-O
  • Cheap Daffodil Award - Best Collection in Class G6
    • No Entries
  • Karnstedt Cup - Class G7 - 5 different cultivars, 3 stems each
    • Kathy Julius
      • ‘Red Lips’  2 Y-YRR
      • ‘Quail’  7 Y-Y
      • ‘Misty Glen’  2 W-GWW
      • ‘Ice Wings’  5 W-W
      • ‘Arkle’  1 Y-Y
  • Perspective Award (Decade Collection) - Class C40 - One stem each from seven different decades
    • Kathy Julius
      • ‘Spellbinder’  1 Y-WWY (1944)
      • ‘Nazareth’  2 Y-W (1958)
      • ‘Torridon’  2Y-O (1964)
      • ‘Fire Flash’  2 O-O (1976)
      • ‘Green Ice’  2 W-GWW (1981)
      • ‘Menehay’  11a Y-O (1991)
      • ‘Steve’s Favorite’  2 W-GRR (2000)
  • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
    • Edith Godfrey
      • Unknown cultivar
      • Rationale: Eaten Alive
  • Triple Division - Class G9 - 3 cultivars, 3 stems each from different Divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Kiwi Solstice’  4 Y-R
      • ‘Pandemonium’  3 Y-YOR
      • ‘Greenspring’  9 W-GGR
  • Triple Color - Class G10 - 3 cultivars, 3 stems each of different color codes
    • Not Awarded
  • Parent and Child - Class G11 - Exhibit of a daffodil with its parent and/or grandparent
    • No Entries
  • Pale Colorings - Class G2 - One stem with a perianth of white, amber, or lemon, and a corona of lemon, amber, or lavender
    • No Entries
  • Group Challenge - Class G3 - One stem of ‘Rapture’  6Y-Y
    • No Entries
  • Group Challenge - Class G4 - One stem of ‘Gold Convention’  2Y-Y
    • Kathy Julius
  • Group Challenge - Class G5 - One stem of ‘POPS Legacy’  1W-Y
    • Ray Rogers
  • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
    • Not offered this year
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated May 30, 2013 9:34 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!