Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2011 Show Results

Spring Daffodil Show,
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 14-15, 2011
Daffodil Society of MN
No. of Exhibits / Stems / Exhibitors 438 / 961 / 14
No. of Artistic Designs: Exhibits / Exhibitors 17 / 5

2011 Awards Table

ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • Berrigan seedling 01-133-7 3 W-YOY (Newport x Glamour Girl)
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Margaret Macneale
      • ‘Snipe’ 6 W-W
  • WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • Berrigan seedling 01-133-7 3 W-YOY (Newport x Glamour Girl)
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding Section H
    • Margaret Macneale
      • ‘Snipe’ 6 W-W
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 01-133-7 3 W-YOY (Newport x Glamour Girl)
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 00-51-7 2 Y-YYO (Small Talk x Proxy)
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
    • No entries
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • No entries
  • YOUTH BEST OF THREE RIBBON
    • No entries
  • YOUTH COLLECTION RIBBON
    • No entries
  • NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Sheryl Cohen
      • ‘Peggy Macneale’ 2 W-GWW
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Myrna Smith
      • ‘Actaea’ 9 W-YYR (1919)
  • HISTORIC BEST OF THREE RIBBON
    • Margaret Macneale
      • ‘Penny-come-quick’ 3 W-YYR (<1927)
  • HISTORIC COLLECTION RIBBON
    • Ethel Smith
      • ‘Queen of the North’ 3 W-Y (1908)
      • ‘Foxtail’ 3 W-R (1910)
      • ‘Duke of Windsor’ 2 W-OOY (1936)
      • ‘Franciscus Drake’ 2 W-YYO (1921)
      • ‘Penny-come-quick’ 3 W-YYR (<1927)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem in sections I, N, Y and standard collections
    • Kathy Julius
      • ‘Bantam’ 2 Y-O
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Sections U and G1
    • Ethel Smith (25)
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes C20, C29, H9 and Y21
    • Michael Berrigan — New Zealand Collection
      • ‘Omeomy’ 3 Y-R (Crotty)
      • ‘Shine On’ 2 W-WWY (Crotty)
      • ‘Cameo Gossip’ 2 Y-R (Brogden)
      • ‘Egmont Princess’ 2 W-Y (Brogden)
      • ‘Milemcro’ 2 Y-O (Crotty)
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class M18
    • Margaret Macneale
      • ‘Segovia’ 3 W-Y
      • ‘Oakwood Tyke’ 1 W-W
      • ‘Spoirit’ 10 W-W
      • ‘Snipe’ 6 W-W
      • ‘Bebop’ 7 Y-Y
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
    • Margaret Macneale
      • ‘Trumpet Warrior’ 1 YYW-WWY
      • ‘Daydream’ 2 Y-W
      • ‘Goff’s Caye’ 2 YYW-W
      • ‘Carib Gypsy’ 2 Y-WWY
      • ‘Golden Halo’ 2 Y-WWY
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
    • Denis Daily
      • ‘Maker’s Mark’ 1 Y-O (Weir)
      • Karnstedt seedling K98-228-1 2 Y-Y (Karnstedt)
      • Karnstedt seedling K98-156-1 2 Y-O (Karnstedt)
      • Karnstedt seedling K98-57-1 2 Y-Y (Karnstedt)
      • Karnstedt seedling K98-105-1 2 Y-O (Karnstedt)
  • MINI RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
    • Michael Berrigan
      • ‘Smidgen’ 1 Y-Y (Vinisky)
      • ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO (Watrous)
      • ‘Chappie’ 7 Y-O (Watrous)
      • Karnstedt seedling 98-398-2 7 Y-O (Karnstedt)
      • ‘Hummingbird’ 6 Y-Y (Mitsch)
  • MARIE BOZIEVICH RIBBON Best collection in Class C35 (12 standard daffodils from 4 divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Dailmystic’ 2 W-P
      • ‘Red Lips’ 2 Y-YRR
      • ‘Freia’ 2 W-Y
      • ‘Utiku’ 6 Y-Y
      • ‘Kiwi Magic’ 4 W-Y
      • ‘Dynasty’ 2 Y-R
      • ‘On Target’ 2 W-Y
      • ‘Milemcro’ 2 Y-O
      • ‘Phoenician’ 2 W-W
      • ‘Millennium Gold’ 1 Y-Y
      • ‘Powerstock’ 2 W-O
      • ‘Bertrand Gold’ 2 Y-Y
  • ROBERTA C. WATROUS AWARD Best collection in Class M20 (12 miniatures from at least 3 divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Smidgen’ 1 Y-Y
      • ‘Mini-Minor’ 6 Y-Y
      • ‘Pakotai’ 12 Y-Y
      • ‘Tiny Bubbles’ 12 Y-Y
      • ‘Sabrosa’ 7 Y-Y
      • ‘Flomay’ 7 W-WWP
      • ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Minnow’ 8 W-Y
      • ‘Super Psyche’ 6 Y-Y
      • ‘Pacific Coast’ 8 Y-Y
      • ‘Chappie’ 7 Y-O
  • ELISE HAVENS AWARD Best collection in Class C27 (12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10)
    • Michael Berrigan
      • ‘Highfield Beauty’ 8 Y-YYO
      • ‘Satin Blanc’ 7 W-GWW
      • ‘Unknown Poet’ 9 W-GYR
      • ‘Coeur d’Alene’ 9 W-GYR
      • ‘Albany’ 8 W-YOO
      • ‘Limequilla’ 7 W-W
      • ‘Petanca’ 5 Y-Y
      • ‘Utiku’ 6 Y-Y
      • ‘Lapwing’ 5 W-Y
      • ‘Katrina Rea’ 6 W-WOO
      • ‘American Robin’ 6 Y-O
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y
  • THROCKMORTON AWARD Best collection in Class C36 (15 standard daffodils from 15 RHS classifications)
    • Edith Godfrey
      • ‘Killearnan’ 3 W-GYR
      • ‘Wyatt’ 2 W-GPP
      • ‘Vers Libre’ 9 W-GYR
      • ‘Areley Kings’ 2 W-GWW
      • ‘Limbo’ 2 O-R
      • ‘Kelanne’ 2 YYW-P
      • ‘Sherpa’ 1 W-W
      • ‘Copper Harbor’ 2 O-O
      • ‘Modulux’ 2 W-Y
      • ‘Hartlebury’ 3 W-ORR
      • ‘Round Robin’ 2 Y-YYR
      • ‘Romance’ 2 W-P
      • ‘Conestoga’ 2 W-GYO
      • ‘Coral Light’ 2 W-GWP
      • ‘Estrella’ 3 W-YYR
  • CAREY E. QUINN AWARD Best collection in Class C38 (24 standard daffodils from at least 5 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Lapwing’ 5 W-Y
      • Duncan seedling D1629 2 W-O
      • ‘Orange Marmalade’ 4 W-O
      • ‘Dailmystic’ 2 W-P
      • ‘Estrella’ 3 W-YYR
      • ‘Norma Jean’ 2 Y-Y
      • ‘Garden News’ 3 Y-ORR
      • ‘Energizer’ 2 O-R
      • ‘Red Passion’ 2 W-R
      • ‘Libby’ 2 W-GPP
      • ‘Pike Lake’ 2 W-Y
      • ‘Tuscarora’ 1 Y-Y
      • ‘Limequilla’ 7 W-W
      • ‘Tom Terrific’ 11a Y-O
      • ‘Golden Amber’ 2 Y-OOY
      • ‘American Robin’ 6 Y-O
      • ‘Waipara’ 11a W-Y
      • ‘Framboise’ 2 W-GWR
      • ‘Pink Passion’ 1 W-P
      • ‘Crackington’ 4 Y-O
      • ‘Verona’ 3 W-W
      • ‘Serena Beach’ 4 W-Y
      • ‘Warm Day’ 2 O-O
      • ‘Notre Dame’ 2 W-GYP
  • AQUA RIBBON - Best collection in Class M19 (9 miniatures from at least 3 RHS divisions)
    • Michael Berrigan
      • ‘Pakotai’ 12 Y-Y
      • ‘Small Talk’ 1 Y-Y
      • ‘Hummingbird’ 6 Y-Y
      • N. rupicola 13 Y-Y
      • ‘Little Darling’ 1 Y-Y
      • ‘Stafford’ 7 Y-YYO
      • ‘Arrival’ 1 W-Y
      • ‘Pacific Coast’ 8 Y-Y
      • ‘Heidi’s Sister’ 6 Y-Y

Minnesota Awards

  • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design in Artistic Division
    • Karen Hauwiller - Class 2 (The 500 Hats of Bartholomew Cubbins)
  • People’s Choice Artistic Design - Best design in Class G1
    • Denese Erickson
  • Ray Swanson Award (President’s Choice)
    • Steve Horan
  • Cheap Daffodil Award - Best Collection in Class G6
    • No Entries
  • Karnstedt Cup - Class G7 - 5 different cultivars, 3 stems each
    • Kathy Julius
      • ‘Carrot Top’ 2 W-O
      • ‘Jeanine’ 2 W-P
      • ‘Peeping Tom’ 6 Y-Y
      • ‘Berceuse’ 2 W-P
      • ‘Killearnan’ 3 W-GYR
  • Decade Collection - Class C40 - One stem each from seven different decades
    • No Entries
  • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G8)
    • Kathy Julius
      • ‘Wyatt’ 2 W-GPP
      • Rationale: New color sensation!
  • Triple Division - Class G9 - 3 cultivars, 3 stems each from different Divisions
    • Kathy Julius
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y
      • ‘Oregon Lights’ 2 W-O
      • ‘Dickcissel’ 7 Y-W
  • Triple Color - Class G10 - 3 cultivars, 3 stems each of different color codes
    • No Entries
  • The Classics Collection - Class G11 - 5 different cultivars, 1 stem each, 1940 - 1969
    • No Entries
  • Parent and Child - Exhibit of a daffodil with its parent and/or grandparent
    • No Entries
  • Pale Colorings - Class G2 - One stem with a perianth of white, amber, or lemon, and a corona of lemon, amber, or lavender
    • Margaret Macneale
      • ‘Lilac Charm’ 6 W-GPP
  • Group Challenge - Class G3 - One stem of ‘Inishkeen’ 1 W-Y
    • Kathy Julius
  • Group Challenge - Class G4 - One stem of ‘Foxfire’ 2 W-GWO
    • Myrna Smith
  • Group Challenge - Class G5 - One stem of ‘Dream Castle’ 3 W-W
    • No Entries
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated March 18, 2013 11:31 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!