Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2010 Show Results

Spring Daffodil Show,
Bachman’s Floral Home and Garden, Minneapolis, MN, May 15-16, 2010
Daffodil Society of MN
No. of Exhibits / Blooms / Exhibitors 334 / 841 / 10
No. of Artistic Arrangements: Exhibits / Exhibitors 9 / 3

2010 Awards Table

ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Mike Berrigan
      • ‘Nice Day’ 3 W-GWW
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Stafford’ 7 Y-YYO
  • WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section H
    • Edith Godfrey
      • ‘Webster’ 9 W-GYR
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding Section H
    • Margaret Macneale
      • ‘Kokopelli’ 7 Y-Y
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 00-S2-1 11a W-Y (Pink Sparkler x Space Shuttle)
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • 03-G14-S 5 Y-Y (N. Heurequsil x N. Triandrus)
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
    • No entries
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • No entries
  • YOUTH BEST OF THREE RIBBON
    • No entries
  • YOUTH COLLECTION RIBBON
    • No entries
  • NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Gary Cohen
      • ‘Achduart’ 3 Y-O
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Margaret Macneale
      • ‘Mrs. R.O. Backhouse’ 2 W-P (1921)
  • HISTORIC BEST OF THREE RIBBON
    • Edith Godfrey
      • ‘Cantabile’ 9 W-GYR (1932)
  • HISTORIC COLLECTION RIBBON
    • Ethel Smith
      • ‘Actaea’ 9 W-YYR (1919)
      • ‘Cheerfulness’ 4 W-Y (1923)
      • ‘Sweetness’ 7 Y-Y (1939)
      • ‘Polar Ice’ 3 W-W (1936)
      • ‘February Gold’ 6 Y-Y (1923)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem excluding sections H,U&P
    • Margaret Macneale
      • ‘Birthday Girl’ 2 W-GWW
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Section U
    • Margaret Macneale (27)
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes C20, C29, H9 and Y21
    • Edith Godfrey — Division 9 Collection
      • ‘Hill Head’ 9 W-GGR
      • ‘Poet’s Way’ 9 W-GYR
      • ‘Vers Libre’ 9 W-GYR
      • ‘Poet Laureate’ 9 W-YYR
      • ‘Webster’ 9 W-GYR
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class M18
    • Michael Berrigan
      • N. jonquilla 13 Y-Y (Link Strain)
      • ‘Stafford’ 7 Y-YYO
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Chicken Little’ 3 W-Y
      • ‘Pixie’s Sister’ 7 Y-Y
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class C20
    • Margaret Macneale
      • ‘Altum Ha’ 2 YYW-W
      • ‘Pipit’ 7 YYW-W
      • ‘Trumpet Warrior’ 1 YYW-WWY
      • ‘Oryx’ 7 Y-W
      • ‘Charter’ 2 Y-WWY
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class C29
    • Michael Berrigan
      • ‘Sheilah’ 9 W-GYO (Link)
      • ‘Windy City’ 2 W-Y (Reed)
      • ‘Bertrand Gold’ 2 Y-Y (Reed)
      • ‘Smooth Trumpet’ 1 W-Y (Wheatley)
      • ‘Mary Quaeles’ 9 W-YYR (Bender)
  • MINI RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class M18
    • Michael Berrigan
      • ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO (Watrous)
      • ‘Chit Chat’ 7 Y-Y (Fowlds)
      • ‘Three of Diamonds’ 3 W-GWO (Gripshover)
      • ‘Pixie’s Sister’ 7 Y-Y (Mitsch)
      • ‘Chicken Little’ 3 W-Y (Reed)
  • MARIE BOZIEVICH RIBBONóCollection of 12 from 4 divisions
    • Margaret Macneale
      • ‘Intrigue’ 7 Y-W
      • ‘Ozone’ 2 W-W
      • ‘Ringhaddy’ 3 W-GYO
      • ‘Alston’ 2 W-P
      • ‘Cinnamon Ring’ 3 W-WWO
      • ‘Maker’s Mark’ 1 Y-O
      • ‘Hawangi’ 3 W-R
      • ‘Brodick’ 3 O-R
      • ‘Angelito’ 3 Y-YYO (v)
      • ‘Slater’s Heritage’ 2 W-Y
      • ‘Pacific Rim’ 2 Y-YYR
      • ‘Irish Rum’ 2 Y-O
  • ROBERTA C. WATROUS AWARDóCollection of 12 miniatures from at least 3 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Chicken Little’ 3 W-Y
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Chit Chat’ 7 Y-Y
      • ‘Sabrosa’ 7 Y-Y
      • ‘Chappie’ 7 Y-O
      • ‘Three of Diamonds’ 3 W-GWO
      • N. assonaus 13 Y-Y
      • ‘Clare’ 7 Y-Y
      • N. jonquilla 13 Y-Y (Link Strain)
      • ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
      • ‘Stafford’ 7 Y-YYO
      • ‘Pixie’s Sister’ 7 Y-Y
  • ELISE HAVENS AWARDóCollection of 12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10
    • Margaret Macneale
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y
      • ‘Ice Wings’ 5 W-W
      • ‘Jingle Bells’ 5 W-Y
      • ‘Lemon Drops’ 5 Y-Y
      • ‘Petrel’ 5 W-W
      • ‘Bobwhite’ 7 Y-Y
      • ‘Intrigue’ 7 Y-W
      • ‘Pipit’ 7 YYW-W
      • ‘Fertile Crescent’ 7 YYW-YYW
      • ‘Stratosphere’ 7 Y-O
      • ‘Kamau’ 9 W-GYR
      • ‘Limequilla’ 7 W-W
  • THROCKMORTON AWARDóCollection of 15 from 15 RHS classifications
    • Edith Godfrey
      • ‘Chelan’ 2 Y-W
      • ‘Round Robin’ 2 Y-YYR
      • ‘Wyatt’ 2 W-GPP
      • ‘Slater’s Heritage’ 2 W-Y
      • ‘Doctor David Hough’ 1 Y-Y
      • ‘Polar Imp’ 3 W-W
      • ‘Tyson’s Corner’ 3 W-GYR
      • ‘Exalted’ 2 O-R
      • ‘Lisnamulligan’ 3 W-R
      • ‘Angel’ 3 W-GWW
      • ‘Lostwithiel’ 2 Y-O
      • ‘Bravoure’ 1 W-Y
      • ‘Limey Circle’ 3 W-WWY
      • ‘High Society’ 2 W-GWP
      • ‘Heiress’ 2 YYW-P
  • CAREY E. QUINN AWARDóCollection of 24 from 5 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘First Born’ 6 YYW-GYP
      • ‘Budock Bells’ 5 W-W
      • ‘Work of Art’ 7 W-P
      • ‘Catawba’ 9 W-GYO
      • ‘Euphonic Bells’ 5 W-W
      • ‘Lapwing’ 5 W-Y
      • ‘Al Laureys’ 3 Y-R
      • Glenbrook 7/96 (Actaea x Como) 9 W-GYR
      • ‘Gold Gremlin’ 7 Y-Y
      • ‘Solera’ 2 YYW-YPP
      • ‘Matador’ 8 W-GOO
      • ‘Some Fire’ 4 W-O
      • ‘Ringer’ 9 W-GYO
      • ‘Gold Fusion’ 1 Y-Y
      • ‘Chehelam’ 3 W-YOO
      • ‘Nowra’ 2 W-R
      • ‘Garden News’ 3 Y-ORR
      • ‘Bere Ferrers’ 4 W-O
      • ‘Version’ 2 W-P
      • ‘Banker’ 2 Y-O
      • ‘Regeneration’ 7 YYW-W
      • ‘Nice Day’ 3 W-GWW
      • ‘Leading Edge’ 2 Y-YYR
      • ‘Dan du Plessis’ 8 Y-O
  • AQUA RIBBON—Collection of nine stems from at least three RHS divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Chicken Little’ 3 W-Y
      • ‘Three of Diamonds’ 3 W-GWO
      • ‘Sabrosa’ 7 Y-Y
      • ‘Clare’ 7 Y-Y
      • ‘Pixie’s Sister’ 7 Y-Y
      • N. assoanus 13 Y-Y
      • ‘Stafford’ 7 Y-YYO
      • ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
  • MINI BRONSE RIBBON—Collection of three stems each of five cultivars/species from at least three RHS divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Pixie’s Sister’ 7 Y-Y
      • ‘Clare’ 7 Y-Y
      • ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
      • ‘Yellow Xit’ 3 W-Y
      • N. jonquilla 13 Y-Y (Mitsch’s Select Strain)
  • HARRY TUGGLE (BRONZE)AWARD—Collection of three stems each of twelve cultivars/species from at least three RHS divisions
    • Edith Godfrey
      • ‘Rising Star’ 7 W-P
      • ‘Bahama Beach’ 7 Y-Y
      • ‘Wyatt’ 2 W-GPP
      • ‘Webster’ 9 W-GYR
      • ‘High Society’ 2 W-GWP
      • ‘Bright Angel’ 9 W-GOR
      • ‘Lisbane’ 3 W-GYR
      • ‘Compute’ 1 W-Y
      • ‘Slater’s Heritage’ 2 W-Y
      • N. x medioluteus biflorus ‘Twin Sisters’ 13 Y-Y
      • ‘Brian’s Favorite’ 2 W-P
      • ‘Fort Mitchell’ 1 W-Y

Minnesota Awards

  • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design
    • Laurie Stone - Class 4 (No Sorting Required)
  • Ray Swanson Award (President’s Choice)
    • Scott Hegstrand & Laurie Stone
  • Cheap Daffodil Award - Best Collection in Class G5
    • No Entries
  • Karnstedt Cup - Class G6 - 5 different cultivars, 3 stems each
    • Margaret Macneale
      • ‘Lemon Drops’ 5 Y-Y
      • ‘Conestoga’ 2 W-GYO
      • ‘Oryx’ 7 Y-W (v)
      • ‘Queen City’ 2 W-P
      • ‘Ardress’ 2 W-GYY
  • Decade Collection - One stem each from seven different decades in Class C40
    • No Entries
  • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class G7)
    • Myrna Smith
      • ‘Fragrant Rose’ 2 W-GPP
      • Rationale: Trying to become a split?
  • Triple Division - Class G8 - 3 cultivars, 3 stems each from different Divisions
    • Margaret Macneale
      • ‘Ice Wings’ 5 W-W
      • ‘Cool Evening’ 11a W-P
      • ‘Intrigue’ 7 Y-W (v)
  • Triple Color - Class G9 - 3 cultivars, 3 stems each of different color codes
    • No Entries
  • The Classics Collection - Class G10 - 5 different cultivars, 1 stem each, 1940 - 1969
    • Ethel Smith
      • ‘Jetfire’ 6 Y-O (1966)
      • ‘Verona’ 3 W-W (1958)
      • ‘Unique’ 4 W-Y (1961)
      • ‘Merlin’ 3 W-YYR (1956)
      • ‘Ice Wings’ 5 W-W (1958)
  • Group Challenge - Class G1 - One stem White or pale Perianth; Pale Corona: Lemon, Amber or Lavender
    • Edith Godfrey
      • ‘Magic Step’ 2 W-P
  • Group Challenge - Class G2 - One stem of ‘Bravoure’ 1 W-Y
    • Kathy Julius
  • Group Challenge - Class G3 - One stem of ‘Sabine Hay’ 3 O-R
    • Gary Cohen
  • Group Challenge - Class G4 - One stem of ‘Green Ice’ 2 W-GWW
    • Sue Nyhammer
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated March 18, 2013 11:31 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!