Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2008 Show Results

Spring Daffodil Show,
Robbinsdale Public Safety Building, Robbinsdale, MN, May 17, 2008
Daffodil Society of MN
No. of Exhibits / Blooms / Exhibitors 308 / 719 / 13
No. of Artistic Arrangements: Exhibits / Exhibitors 14 / 3

ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Yellowtail ’ 2 W-Y from the Intermediates Collection
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Margaret Macneale
      • ‘April Tears’ 5 Y-Y from the Lavendar collection
  • WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Coldbrook’ 2 Y-W
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Segovia’ 3 W-Y
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • ‘Seedling 02-09-3’ 2 Y-Y ‘(Tenterfield x Saxonbury)’
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Show
    • Michael Berrigan
      • ‘Seedling 01-14-8’ 2 W-YYO ‘(Little Beuty x Proxy)’
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
    • No entries
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
    • No entries
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • Tianna Eaton
      • ‘Passionale’ 2 W-P
  • YOUTH RIBBON - Best vase of three in Section Y
    • Kiera Eaton
      • ‘Glasnevin’ 2 W-W
  • YOUTH RIBBON - Best Group of five stems in Section Y
    • No Entries
  • NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Gary Cohen
      • ‘Gold Convention’ 2 Y-Y
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Actea’ 9 W-YYR (1927)
  • HISTORIC RIBBON - Best vase of three in Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Actea’ 9 W-YYR (1927)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem excluding sections H,U&P
    • Michael Berrigan
      • ‘Yellowtail’ 2 W-Y
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Section U
    • Edie Godfrey (40)
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes 249 and 256
    • Margaret Macneale — Division 7 Collection
      • ‘Sweetness’ 7 Y-Y
      • ‘Rising Star’ 7 W-P
      • ‘Step Forward’ 7 Y-W
      • ‘April Peach’ 7 W=GPP
      • ‘Intrigue’ 7 Y-W
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class 268
    • Margaret Macneale
      • ‘Fairy Chimes;’ 5 Y-Y
      • ‘April Tears;’ 5 Y-Y
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
      • ‘Elka’ 1 W-W
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class 249
    • Margaret Macneale
      • ‘Daydream’ 2 Y-W
      • ‘Xunantunich ’ 2 YYW-WWY
      • ‘Step Forward ’ 7 Y-W
      • ‘Goff's Caye ’ 2 YYW-W
      • ‘Coldbrook ’ 2 Y-W
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 256
    • Michael Brerrigan
      • ‘Flashpoint’ 1 W-P (Wier)
      • ‘Pacific Rim’ 2 Y-YYR (Mitsch)
      • ‘Happy Birthday’ 3 Y-YYR (Karnstedt)
      • ‘Irish Rum’ 2 Y-O (Reed)
      • ‘Big Mo’ 1 Y-Y (Reed)
  • MINI RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 268
    • Michael Berrigan
      • ‘Grandma's Sweetheart’ 1 Y-Y (Frey)
      • ‘Chamber Music’ 6 Y-Y (Galyon)
      • ‘Seedling 01-14-8’ 2 W-YYO (Berrigan)
      • ‘Three of Diamonds’ 3 W-GYO (Gripshover)
      • ‘Smidgen’ 1 Y-Y (Vinsky)
  • YOUTH COLLECTION
    • Tianna Eaton
      • ‘Passionale’ 2 W-P
      • ‘Goldfinger’ 1 Y-Y
      • ‘Salome’ 2 W-PPY
      • ‘Tahiti’ 4 Y-O
      • ‘Pink Silk’ 1 W-P
  • HISTORIC RIBBON - Best collection of five in Section H
    • Ethel Smith
      • ‘Duke of Windsor’ 2 W-OOY (1936)
      • ‘Thalia’ 5 W-W (1916)
      • ‘Francis Drake’ 2 W-YYO (1921)
      • ‘Queen of the North’ 3 W-Y (1908)
      • ‘February Gold’ 6 Y-Y (1923)
  • MARIE BOZIEVICH RIBBONóCollection of 12 from 4 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Dynasty’ 2 Y-R
      • ‘Reed 84-122-3’ 1 W-W
      • ‘Verdoy’ 2 W-PPW
      • ‘Blazing Saddles’ 11a Y-R
      • ‘Duncan D 1629’ 2 W-O
      • ‘Pacific Rim’ 2 Y-YYR
      • ‘Ball of Fire’ 4 Y-R
      • ‘Polar Sky’ 2 W-WWO
      • ‘Banker’ 2 Y-O
      • ‘Bertrand Showgirl’ 2 W-P
      • ‘Glen Lake’ 2 W-WWO
      • ‘Elusive’ 3 W-R
  • ROBERTA C. WATROUS AWARDóCollection of 12 miniatures from at least 3 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Dynasty’ 2 Y-R
      • ‘Reed 84-122-3’ 1 W-W
      • ‘Verdoy’ 2 W-PPW
      • ‘Blazing Saddles’ 11a Y-R
      • ‘Duncan D 1629’ 2 W-O
      • ‘Pacific Rim’ 2 Y-YYR
      • ‘Ball of Fire’ 4 Y-R
      • ‘Polar Sky’ w W-WWP
      • ‘Banker’ 2 Y-O
      • ‘Bertrand Showgirl’ 2 W-P
      • ‘Glen Lake’ 2 W-WWO
      • ‘Elusive’ 3 W-R
  • ELISE HAVENS AWARDóCollection of 12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10
    • Michael Berrigan
      • ‘Vienna Woods’ 9 W-R
      • ‘Peaceful Vallet’ 9 W-GYO
      • ‘Budock Bells’ 5 W-W
      • ‘Berrigan 99-140-5’ 9 W-GYR (Gweal x Reed Lucy Jane seedling)
      • ‘World Peace’ 5 Y-Y
      • ‘Gweal’ 9 W-YYR
      • ‘Pixie Dust’ 6 W-W
      • ‘Work of Art’ 7 W-P
      • ‘Waynes World’ 6 Y-O
      • ‘First Born’ 6 YYW-GYP
      • ‘Berrigan 99-118-1’ 9 W-YOR (Veery Poet Seedling x OP)
      • ‘Stoney Brook’ 6 W-YYP
  • THROCKMORTON AWARDóCollection of 15 from 15 RHS classifications
    • Margaret Macneale
      • ‘Conestoga’ 2 W-GYO
      • ‘Cool Crystal’ 3 W-GWW
      • ‘Evesham’ 3 W-GYY
      • ‘Tyrian Rose’ 2 W-GPP
      • ‘Notre Dame’ 2 W-GYP
      • ‘Corozal’ 3 W-GYO
      • ‘Tuscarora’ 1 Y-Y
      • ‘Creagh Dubh’ 2 O-R
      • ‘Coldbrook’ 2 Y-W
      • ‘Fly Half’ 2 Y-R
      • ‘Xunantunich’ 2 YYW-WWY
      • ‘Lemon Drops’ 5 Y-Y
      • ‘Andress’ 2 W-GYY
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y
      • ‘Ice Wings’ 5 W-W
  • CAREY E. QUINN AWARDóCollection of 24 from 5 divisions
    • Dennis Dailey
      • ‘Red Mission’ 2 Y-R
      • ‘Banker’ 2 Y-O
      • ‘Tahiti’ 4 Y-O
      • ‘Bright Spot’ 8 W-R
      • ‘Falconet’ 8 Y-R
      • ‘Pearl Drift’ 11a W-W
      • ‘Clouded Yellow’ 2 YYW-Y
      • ‘Cape Point’ 2 W-P
      • ‘Karnstedt 98-172-1’ 1 YYW-W
      • ‘Glover's Reef’ 1 YYG-WWY
      • ‘Ashland’ 2 W-Y
      • ‘Azocor’ 1 Y-P
      • ‘Ambergreis Caye’ 1 YYG-Y
      • ‘River Queen’ 2 W-W
      • ‘Bittern’ 12 Y-O
      • ‘Maker's Mark’ 1 Y-O
      • ‘Big Sur’ 1 W-W
      • ‘Burravoe’ 1 Y-WWY
      • ‘Beryl’ 6 W-YYO
      • ‘Karnstedt 98-202-1’ 2 Y-O
      • ‘Dik Dik’ 2 Y-R
      • ‘Abracadabra’ 6 Y-Y
      • ‘Pixie Dust’ 6 W-W
      • ‘First Born’ 6 YYW-GYP
  • Aqua Ribbon—Collection of nine stems from at least three RHS divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Xit ’ 3 W-W
      • ‘Jumblie ’ 12 Y-O
      • ‘Yellow Xit ’ 3 W-Y
      • ‘Hawera ’ 5 Y-Y
      • ‘Sun Disc ’ 7 Y-Y
      • ‘Mite ’ 6 Y-Y
      • ‘Flomay ’ 7 W-WWP
      • ‘Segovia ’ 3 W-Y
      • ‘Stafford ’ 7 Y-YYO
  • Watrous Ribbon—Best miniature collection in Class 270
    • Michael Berrigan
      • ‘Xit ’ 3 W-W
      • ‘Jumblie ’ 12 Y-O
      • ‘Pakataoi ’ 12 Y-Y
      • ‘Hawera ’ 5-Y-Y
      • ‘Sun Disc ’ 7 Y-Y
      • ‘Mite ’ 6 Y-Y
      • ‘Rikki ’ 7 W-Y
      • ‘Segovia ’ 3 W-Y
      • ‘Berrigan 01-119-2 ’ 2 Y-YYO
      • ‘N.triandrus ’ 13 Y-Y
      • ‘Smidgen ’ 1 Y-Y
      • ‘Pequineta ’ 7 Y-Y

Minnesota Awards

  • Julius J. Wadekamper Award - Best Artistic Design
    • Karen Hauwiller - Class 5 (Great Pyramids of Giza)
  • Ray Swanson Award (President’s Choice)
    • Gary Cohen
  • Cheap Daffodil Award - Best Collection in Class 277
    • No Entries
  • Karnstedt Cup - Best Collection in Class 278
    • Michael Berrigan
      • ‘Crackington’ 4 Y-O
      • ‘Reed 89-198-2’ 3 W-WWO
      • ‘River Queen’ 2 W-W
      • ‘Chehalem’ 3 W-YYO
      • ‘Maker's Mark’ 1 Y-O
  • Decade Collection - One stem each from seven different decades
    • Edie Godfrey
      • ‘Spellbinder’ 1 Y-WWY (1944)
      • ‘Romance’ 2 W-P (1959)
      • ‘Lod’ 1 W-Y (1966)
      • ‘Uncle Remus’ 1 Y-O (1975)
      • ‘Princess Zaide’ 3 W-W (1986)
      • ‘Tanzey’ 2 W-OOY (1995)
      • ‘Wyatt’ 2 W-GPP (2000)
  • Embarrass Minnesota Award - Worst Entry in Show (Class 279 or other)
    • Edie Godfrey - Rationale: 8 petaled Flower
  • Club Challenge - 3 Vase of 3 Same Division
    • Edie Godfrey
      • ‘Tyrian Rose’ 2 W-GPP
      • ‘Latvian Freedom’ 2 YYW-PPY
      • ‘Round Robin’ 2 Y-YYR
  • Club Challenge - 3 Vase of 3 Different Divisions
    • Edie Godfrey
      • ‘Abstract’ 11a W-YYO
      • ‘Avalon’ 2 Y-W
      • ‘Angel Wings’ 6 W-YYP
  • Group Challenge - Class 277 - One stem White Perianth; Pale Corona: Lemon, Amber or Lavender
    • Margaret Macneale
      • ‘Lilac Charm’ 6 W-P
  • Group Chalange - Class 278 - One stem of Goldfinger 1 Y-Y
    • Kiera Eaton
  • Group Chalange - Class 279 - One stem of Surrey 2 Y-R
    • Margaret Macneale
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated March 18, 2013 11:31 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!