Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2005 Show Results

Central Regional, Chanhassen, MN, May 7-8
Daffodil Society of MN and MN Landscape Arboretum
No. of Exhibits/Blooms/Exhibitors 235/490/23
No. of Artistic Arrangements:Exhibits/Exhibitors 16/3

ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Pearl Drift’ 11a W-W
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Yellow Fever’ 7 Y-Y
  • WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Pearl Drift’ 11a W-W
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding Section H
    • Margaret Macneale
      • ‘Gipsy Queen’ 1 YYW-WWY
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Section S
    • No entries
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Section S
    • Michael Berrigan
      • #MRB M-3 1 W-Y (N. minor x. ‘Gipsy Queen’)
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
    • Michael Berrigan
      • ‘Cape Point’ 2 W-P
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
    • Kathy Julius
      • ‘Hawera’ 5 Y-Y
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
    • No entries
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • Caroline Rose Wilson
      • ‘Abstract’ 11a W-YYO
  • YOUTH RIBBON - Best vase of three in Section Y
    • Tianna Eaton
      • ‘Ice Follies’ 2 W-W
  • NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Erland and Elaine Carlson
      • ‘Dr. Hugh’ 3 W-GOO
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Kathy Julius
      • ‘Beryl’ 6 W-YYO (1907)
  • HISTORIC RIBBON - Best vase of three in Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Penny Come Quick’ 3 W-YYR (1927)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem excluding sections H,U&P
    • Nancy Piliput
      • ‘Urchin’ 2 W-P
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Section U
    • Kathy Julius (19)
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes 249 and 256
    • David Burdick
      • ‘Chickerell’ 3 Y-YYR
      • ‘Gold Convention; 2 Y-Y
      • ‘Quiet Waters’ 1 W-W
      • ‘Crater’ 2 Y-GRR
      • ‘Casterbridge’ 2 YYW-O
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class 268
    • Michael Berrigan
      • ‘Nanty’ 6 Y-Y
      • ‘Zip’ 6 Y-Y
      • ‘Little Gem’ 1 Y-Y
      • ‘Rock Garden’ 6 Y-Y
      • ‘Minnie’ 6 Y-Y
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class 249
    • Nancy Pilipuf
      • ‘Acceleration’ 7 YYW-W
      • ‘Clavichord’ 11a Y-W
      • ‘Crystal Springs’ 2 YYW-GWW
      • ‘Intrigue’ 7 Y-W
      • ‘Animal Crackers’ 2 YYW-WWY
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 256
    • Michael Berrigan
      • ‘Reed #89-9-5’ 2 W-W
      • ‘Reed #90-7-1’ 11a W-P
      • ‘Reed #81-198-3’ 3 W-GWO
      • ‘Irish Affair’ 2 W-Y (Reed)
      • ‘Wind Song’ 2 Y-YYP (Throckmorton)
  • HISTORIC RIBBON - Best collection of five in Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Dreamlight’ 3 W-GWR (1934)
      • ‘Carlton’ 2 Y-Y (1927)
      • ‘Mary Copeland’ 4 W-O (1913)
      • ‘Birma’ 3 Y-O (1938)
      • ‘Sea Green’ 9 W-GYR (1930)
  • MARIE BOZIEVICH RIBBONóCollection of 12 from 4 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Polar Sky’ 2 W-WWP
      • ‘Gay Kybo’ 4 W-O
      • ‘Torridon’ 2 Y-O
      • ‘River Queen’ 2 W-W
      • ‘Carole Lombard’ 3 W-YYO
      • ‘Capree Elizabeth’ 2 Y-P
      • ‘Tender Moment’ 7 W-GYP
      • ‘Kedron’ 7 Y-O
      • ‘Twilight Zone’ 2 YYW-WWY
      • ‘Red Cottage’ 2 W-YYR
      • ‘Lepwing’ 5 W-Y
      • ‘Falconet’ 8 Y-R
  • ROBERTA C. WATROUS AWARDóCollection of 12 miniatures from at least 3 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Sundial’ 7 Y-Y
      • ‘Rikki’ 7 W-Y
      • ‘Clare’ 7 Y-Y
      • ‘Paula Cotte;; 3 W-GWW
      • ‘Little Sentry’ 7 Y-Y
      • ‘Flomary’ 7 W-WWP
      • ‘Chappie’ 7 Y-O
      • ‘Staffod’; 7 Y-YYO
      • ‘Bebop’ 7 Y-Y
      • ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
      • ‘Bird Flight’ 6 Y-GYY
      • ‘Minnie’ 6 Y-Y
  • ELISE HAVENS AWARDóCollection of 12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10
    • Michael Berrigan
      • ‘Gweal’ 9 W-YYR
      • ‘Dan du Plessis’ 8 Y-O
      • ‘Highfield Beauty’ 8 Y-YYO
      • ‘Kedron’ 7 Y-O
      • ‘Meggy’ 9 W-YYO
      • ‘Sunday Chimes’ 5 W-W
      • ‘Tender Moment’ 7 W-GYP
      • ‘Falconet’ 8 Y-R
      • ‘Glint’ 9 W-GGO
      • ‘Stony Brook’ 6 W-YYP
      • ‘Akepa’ 5 W-P
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y
  • THROCKMORTON AWARDóCollection of 15 from 15 RHS classifications
    • Edie Godfrey
      • ‘Matapan’ 3 O-R
      • ‘Shaz’ 2 W-OOR
      • ‘Round Robin’ 2 Y-YYR
      • ‘Epona’ 3 W-GGR
      • ‘Vienna Woods’ 9 W-R
      • ‘Silver Thaw’ 3 W-W
      • ‘Karendil’ 2 W-YPP
      • ‘Thalia’ 5 W-W
      • ‘Foxfire’ 2 W-GWO
      • ‘Snowcrest’ 3 W-GWW
      • ‘Baltic Way’ 2 W-Y
      • ‘Frosty Snow’ 2 W-WWY
      • ‘Jetfire’ 6 Y-O
      • ‘Williamsburg’ 2 W-W
      • ‘Kedron’ 7 Y-O
  • CAREY E. QUINN AWARDóCollection of 24 from 5 divisions
    • Kathy Julius
      • ‘Maker’s Mark’ 1 Y-O
      • ‘Vicksburg’ 1 W-W
      • ‘Guinevere’ 2 Y-Y
      • ‘Williamsburg’ 2 W-W
      • ‘New Penny’ 3 Y-Y
      • ‘Fellowship’ 2 W-YYP
      • ‘Arkle’ 1 Y-Y
      • ‘Fragrant Rose’ 2 W-GPP
      • ‘Joyland’ 2 Y-GYY
      • ‘Big Gun’ 2 W-Y
      • ‘Cool Waters’ 2 W-GRR
      • ‘Limbo’ 2 O-R
      • ‘Daydream’ 2 Y-W
      • ‘Evesham’ 3 W-GYY
      • ‘Kernow’ 2 Y-WWY
      • ‘Weipa’ 1 W-Y
      • ‘Creag Dubh’ 2 O-R
      • ‘Kilelarnan’ 3 W-GYR
      • ‘Jenny’ 6 W-W
      • ‘Golden Echo’ 7 WWY-Y
      • ‘Wheatear’ 6 Y-WWY
      • ‘Reggae’ 6 W-GPP
      • ‘Orange Queen’ 7 Y-Y
      • ‘Shot Silk’ 5 W-W
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated March 18, 2013 11:31 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!