Daffodil Society of Minnesota

DSM small logo

2003 Show Results

Central Regional, Chanhassen, MN, May ?-?
Daffodil Society of MN and MN Landscape Arboretum
No. of Exhibits/Blooms/Exhibitors 201/507/12
No. of Artistic Arrangements:Exhibits/Exhibitors 17/3

ADS Awards

  • GOLD RIBBON - Best standard stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Loch Coire’ 3 W-R
  • MINIATURE GOLD RIBBON - Best miniature stem, excluding Sections H, U and P
    • Michael Berrigan
      • ‘Xit’ 3 W-W
  • WHITE RIBBON - Best vase of three standard stems, excluding Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Bee Mabley’ 3 W-YYO
  • MINIATURE WHITE RIBBON - Best vase of three miniature stems, excluding Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Clair’ 7 Y-Y
  • ROSE RIBBON - Best standard seedling shown by originator in Section S
    • Michael Berrigan (Triple Crown o.p.)
      • ‘B-4’ 3 Y-YYO
  • MINIATURE ROSE RIBBON - Best miniature seedling shown by originator in Section S
    • returned
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best standard pot in Section P
    • Kathy Julius
      • ‘Bridal Crown’ 4 W-Y
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best miniature pot in Section P
    • Returned
  • CONTAINER-GROWN RIBBON - Best species pot in Section P
    • Returned
  • YOUTH RIBBON - Best stem in Section Y
    • Ethan Berrigan
      • ‘Foundling’ 6 W-P
  • YOUTH RIBBON - Best vase of three in Section Y
    • Ethan Berrigan
      • ‘Doctor Hugh’ 3 W-GOO
  • YOUTH RIBBON - Best collection of five in Section Y
    • Ethan Berrigan
      • ‘Geometrics’ 2 W-Y
      • ‘Redhill’ 2 W-R
      • ‘Rhine Wine’ 1 W-W
      • ‘Foundling’ 6 W-P
      • ‘Air Castle’ 3 W-Y
  • NEW/SMALL GROWERS RIBBON - Best standard daffodil in Section N
    • Laurie Hegstrand
      • ‘Spring Pride’ 2 W-WWP
  • HISTORIC RIBBON - Best stem in Section H
    • Edie Godfrey in Historic Collection
      • ‘Mary Copeland’ 4 W-O (1913)
  • HISTORIC RIBBON - Best vase of three in Section H
    • Michael Berrigan
      • ‘Penny Come Quick’ 3 W-YYR (1927)
  • HISTORIC RIBBON - Best collection of five in Section H
    • Edie Godfrey
      • ‘Sweetness’ 7 Y-Y (1939)
      • ‘Saint Keverne’ 2 Y-Y (1934)
      • ‘Mary Copeland’ 4 W-O (1913)
      • ‘Beryl’ 6 W-YYO (1913)
      • ‘Dreamlight’ 3 W-GWR (1934)
  • INTERMEDIATE RIBBON - Best Intermediate stem excluding sections H,U&P
    • Edie Godfrey
      • ‘Birthday Girl’ 2 W-GWW
  • SILVER RIBBON - Most blue ribbons, excluding Section U
    • Michael Berrigan (39)
  • PURPLE RIBBON - Best collection of five standard, excluding Classes 249 and 256
    • David Burdick
      • ‘Chickerell’ 3 Y-YYR
      • ‘Gold Convention; 2 Y-Y
      • ‘Quiet Waters’ 1 W-W
      • ‘Crater’ 2 Y-GRR
      • ‘Casterbridge’ YYW-O
  • LAVENDER RIBBON - Best collection of five miniature, excluding Class 268
    • Michael Berrigan
      • ‘Jackson seedling 31-86’ 3 W-YRR
      • ‘Rosevine’ 2 W-WPP
      • ‘Loch Coire’ 3 W-R
      • ‘Circle of Friends’ 3 W-GWO
      • ‘Barrett Browning’ 3 WWY-O
  • MAROON RIBBON - Best reverse bicolor collection in Class 249
    • Edie Godfrey
      • ‘Suede’ 2 Y-W
      • ‘Avalon’ 2 Y-W
      • ‘Carib Gi[sy’ 2 Y-WWY
      • ‘Chicken Hill’ 1 YYW-WWY
      • ‘Trumpet Warrior’ 1 YYW-WWY
  • RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American collection in Class 256
    • Michael Berrigan
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y (Mitsch)
      • ‘Personable’ 2 W-P (Evans)
      • ‘Three Oaks’ 1 W-Y (Reed)
      • ‘Circle of Friends’ 3 W-GWO (Reed)
      • ‘Yamhill’ 2 W-YYW (Evans)
  • Mini RED-WHITE-BLUE RIBBON - Best American Miniature collection
    • Michael Berrigan
      • ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO (Watrous)
      • ‘Small Talk’ 1 Y-Y (Mitsch)
      • ‘Oakwood Tyke’ 1 W-W (Reed)
      • ‘Spider’ 6 Y-Y (Morrill)
      • ‘Yellow Fever’ 7 Y-Y (Watrous)
  • MARIE BOZIEVICH RIBBONóCollection of 12 from 4 divisions
    • Margaret Macneale
      • ‘Jack Snipe’ 6 W-Y
      • ‘Tillicum’ 2 W-P
      • ‘Ashmore’ 2 W-GWW
      • ‘Chapeaun’ 2 W-Y
      • ‘Quail’ 7 Y-Y
      • ‘Oregon Lights’ 2 W-O
      • ‘Sportsman’ 2 Y-R
      • ‘Pinza’ 2 Y-YYO
      • ‘Arctic Gold’ 1 Y-Y
      • ‘Daydream’ 2 Y-W
      • ‘Meeting’ 4 Y-Y
      • ‘Barrett Browning’ 3 WWY-O
  • ROBERTA C. WATROUS AWARDóCollection of 12 miniatures from at least 3 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Ferdie’ 6 Y-Y
      • ‘Demure’ 7 W-Y
      • ‘N.rupicola’ 13 Y-Y
      • ‘Mite;; 6 Y-Y
      • ‘Little Rusky’ 7 Y-GYO
      • ‘Xit’ 3 W-W
      • ‘Yellow Fever’ 7 Y-Y
      • ‘Rikki’; 7 W-Y
      • ‘Flornay’ 7 W-WWP
      • ‘Sun Disc’ 7 Y-Y
      • ‘Paula Cottell’ 3 W-GWW
      • ‘Clare’ 7 Y-Y
  • ELISE HAVENS AWARDóCollection of 12 standard daffodils from at least 3 divisions in Divisions 5 through 10
    • Michael Berrigan
      • ‘Niantic’ 9 9 W-GYO
      • ‘Killearnan’ 9 W-GYR
      • ‘Crystal Arrow’ 6 Y-W
      • ‘Rapture’ 6 Y-Y
      • ‘Sweetness’ 7 Y-Y
      • ‘Catawaba’ 9 W-GYO
      • ‘Tuggle seedling 66-49’ 8 Y-R
      • ‘Kokopelli’ 7 Y-Y
      • ‘Reed seedling 84-49-1’ 6 Y-R
      • ‘Reed seedling 81-28-2’ 6 W-O
      • ‘Velocity’ 6 Y-R
      • ‘Akepa’ 5 W-P
  • THROCKMORTON AWARDóCollection of 15 from 15 RHS classifications
    • Returned
  • CAREY E. QUINN AWARDóCollection of 24 from 5 divisions
    • Michael Berrigan
      • ‘Wakefield’ 2 W-W
      • ‘Velocity’ 6 Y-R
      • ‘Saxonbury’ 2 Y-Y
      • ‘Bandesara’ 3 O-R
      • ‘Three Oaks’ 3 Y-Y
      • ‘Lennymore’ 2 Y-R
      • ‘Capree Elizabeth’ 2 Y-P
      • ‘Neon Light’ 2 W-YOO
      • ‘Badbury Rings’ 3 Y-YYR
      • ‘Kokopelli’ 7 Y-Y
      • ‘Colin’s Joy’ 2 W-GWR
      • ‘Vandar’ 2 W-P
      • ‘Smooth Trumpet’ 1 W-Y
      • ‘Watership Down’ 2 W-W
      • ‘Niantic’ 9 W-GYO
      • ‘Dove Song’ 2 W-WWP
      • ‘Nob Hill’ 2 YYW-Y
      • ‘Reed seedling 84-49-1’ 6 Y-R
      • ‘American Dream’ 1 Y-P
      • ‘Reed seedling 85-96-1’ 2 W-W
      • ‘Fragrant Rose’ 2 W-GPP
      • ‘Lady Diana’ 2 W_W
      • ‘Doctor David Hough’ 1 Y-Y
      • ‘Drongo’ 4 W-Y

Minnesota Awards

  • Julius A Wadekemper Artistic Award (daffodil platter)
    • Laurie Hegstrand
      • ‘Kyphophobia--Fear of Stooping’ (vertical design)
  • Minnesota Daffodil Cup (crystal vase)
    • Karen Hauwiller
      • ‘Redhill’ 2 W-R

Daffodil Society of Minnesota Premiers
(from single stem classes only)

  • Best Division 2 Y-R and Reserve Grand Champion Division Premier
    • Margaret Macneale
      • ‘Sportsman’ 2 Y-R
  • Best Division 5-13---sub-divided to 5-8 and Grand Champion Division Premier
    • Margaret Macneale
      • ‘Cazique’ 6 W-W
  • Best Division 5-13---sub-divided to 9-13
    • Edie Godfrey
      • ‘Killearman’ 9 W-GYR
  • Best Division 4
    • Margaret Macneale
      • ‘Meeting’ 4 Y-Y
  • Best Division 3
    • Edie Godfrey
      • ‘Royal Princess’ 3 W-WWR
  • Best Division 2 W-P
    • Joan Cooper
      • ‘Capistrano’ 2 W-P
  • Best Division 2 W-W
    • Margaret Macneale
      • ‘Ashmore’ 2 W-GWW
  • Best Division 2 Y-Y
    • Margaret Macneale
      • ‘Drummer Boy’ 2 Y-Y
  • Best Division 1 Y-Y
    • Joan Cooper
      • ‘Arctic Gold’ 1 Y-Y
DSM small logo Site Map | Privacy Policy | Search Site | News Media
©2005 Daffodil Society of Minnesota | Last Updated March 18, 2013 11:31 PM
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!